Հարցման արդյունքներով ամենաբարձր վարկանիշ ունի ՔՊ–ն, որը կազմում է 16.5%, որը սակայն նախորդ հարցմանհամեմատ նվազել է։ Այս մասին ասուլիսի ընթացքում ասել է «GALLUP International Association»-ի Հայաստանում լիիրավ անդամ Էմ Փի ՋԻ ՍՊԸ տնօրեն Արամ Նավասարդյանը՝ հավելելով, որ հարցը հնչել է այսպես. «եթե առաջիկա կիրակի օրը լինեն խորհրդարանական ընտրություններ, ո՞ր կուսակցության կամ դաշինքի օգտին կքվեարկեիք»։
«16.5%–ը նշել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն։ Այստեղ 0.7– 0.8%-ի նվազում իրենք ունեն։ «Մեր ձևով» շարժումը 7.2% է, այստեղ ունենք բավականին մեծ բացասական փոփոխություն։ Նախորդ մեր հարցումները մենք իրականացրել էինք օգոստոսի վերջին, և իրենք գրանցել էին բավականին թռիչքային աճ՝ 13.2%, որը 5 անգամ ավել էր հունիսի վերջում իրականացված հարցումների համեմատ։ Այդ աճը, ցավոք սրտի, բացի նրանից, որ չի պահպանվել, այլ նաև անկում է ապրել։ Ես կարծում եմ՝ իրենք պետք է բավականին լուրջ ուշադրություն դարձնեն այն ձևաչափին և բովանդակությանը, որով աշխատում են։
Հաջորդը «Հայաստան» դաշինքն է 6.8%–ով. Այստեղ մի փոքր դրական շարժ կա։ ԲՀԿ–ն բավականին երկար ժամանակատվածում գրանցում է դինամիկ աճ և 4.5% է։
Եթե ուշադրություն եք դարձնում այս 4 ուժերը հաղթահարում են ԱԺ–ում հայտնվելու շեմը։
«Դոկ» կուսակցությունը շատ մոտ է այդ շեմին՝ 3.8% և իրեն ևս կարելի է դասել այդ ցուցանիշի մեջ, որովհետև մենք այստեղ ունենք «հրաժարվում են պատասխանել» կամ «դժվարանում են պատասխանել» ցուցանիշներ, և կարծում եմ այստեղ կա մարդկանց որոշակի քանակություն, որոնք չեն ասում, բայց որոշել են, թե ում են տալու իրենց ձայնը։
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը 2.7% է, Հայաստանի շնորհապետական կուսակցությունը՝ 2.3%։
«Միասնության թևեր» կուսակցությունը, որը որ վերջերս է ստեղծվել 1.5% է, «Հանրապետություն» կուսակցությունը՝ 1.5%, ՀՅԴ–ն՝ 1.4%, « Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություն՝ 1.2% և Հայ Ազգային Կոնգրես կուսակցություն՝ 1.2%։
«Այլ» նշել են 2.4%, հրաժարվել են պատասխանել այս հարցին 10.6%-ը, դժվարացել են պատասխանել 22.4% և «ընդհանրապես չեմ քվեարկի» նշել էլ 14.1%-ը»,–ասաց Նավասարդյանը։
Նշենք, որ հեռախոսային հարցումներին մասնակցել է 1001 մարդ, հետազոտության ընտրանքի սխալը 3%։ Հետազոտությունն իրականացվել է նոյեմբերի 27-ից դեկտեմբերի 5–ը։

According to the survey results, Armenia’s ruling Civil Contract Party has the highest rating, at 16.5%, which, however, has decreased compared to the previous survey. Aram Navasardyan, Director of Director of MPG LLC which is a full member of Gallup International Association in Armenia, stated during a press conference Friday, and added that the respective question was asked as follows: “If parliamentary elections [in Armenia] were held next Sunday, for which party or bloc would you vote?”
“16.5% noted the Civil Contract Party. Here they have a 0.7–0.8% decrease. The ‘In Our Way’ movement is at 7.2%; here we have a rather significant negative change. Our previous surveys were conducted at the end of August, and they had recorded a quite sharp increase of 13.2%, which was five times higher than in surveys conducted at the end of June. Unfortunately, not only was that increase not maintained, it also declined. I think they should pay very serious attention to the format and content of their work. Next is the ‘Armenia’ bloc, with 6.8%. Here there is a slight positive movement. The PAP [i.e. the Prosperous Armenia Party] has been recording dynamic growth over a rather long period and is at 4.5%. If you notice, these four [political] forces overcome the threshold to enter the NA [i.e. the National Assembly.]
(...).
‘(...). 10.6% declined to answer this question, 22.4% found it difficult to answer, and 14.1% said ‘I will not vote at all’,” Navasardyan added, in particular.
The respective telephone survey was conducted with 1001 respondents, with a sampling error of 3%. The survey was conducted from November 27 to December 5 in Armenia.