Հայաստանը և Եվրոպական ներդրումային բանկը (ԵՆԲ) 50 մլն եվրոյի համաձայնագիր են ստորագրել։ Այս մասին դեկտեմբերի 16-ին Ազգային ժողովի նիստում՝ համապատասխան նախագծի վավերացման հարցի քննարկման ժամանակ, հայտարարել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանը։
«Փաստաթուղթն ստացել է «Հայաստան՝ Սյունիքի կայուն զարգացման ծրագիր» անվանումը»,- հայտնել է պաշտոնյան։ Վարկի ծավալը կազմել է 50 մլն եվրո։ Միջոցները, ըստ նախագծի, ուղղվելու են տարածաշրջանի «ենթակառուցվածքների զարգացմանը», ինչպես նաև առողջապահության և կրթության համակարգերին։
Ծրագրի հիմնական նպատակներից մեկը Լեռնային Ղարաբաղից և նրանց ընդունող համայնքներից բռնի տեղահանվածների կարիքների բավարարումն է։

Армения и Европейский инвестиционный банк (ЕИБ) подписали соглашение на сумму в 50 млн. евро. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения вопроса о ратификации соответствующего проекта заявила 16 декабря заместитель министра территориального управления и инфраструктур Кристине Галечян.
«Документ получил название «Армения – программа устойчивого развития Сюника»», - сообщила чиновник. Объем кредита составил 50 млн евро. Средства, согласно проекту, будут направлены «на развитие инфраструктур», а также систем здравоохранения и образования в регионе.
Одной из ключевых целей программы является удовлетворение потребностей насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха и принявших их населенных пунктов.