Նախատեսվում է ստորագրել ՀՀ կառավարության և «Կորպորասիոն Ամերիկա Ս․ Ա․» ընկերության միջև 2001 թվականի դեկտեմբերի 17-ին ստորագրված կոնցեսիոն պայմանագրի 5-րդ լրացումը: Ըստ այդմ՝ ակնկալվում է կոնցեսիոն պայմանագրի երաշխավորված ներքին շահութաբերության և վնասների հատուցման բանաձևերն ուժը կորցրած ճանաչել, կոնցեսիոն պայմանագրի՝ անորոշ ժամկետով երկարաձգման իրավունքի կետը ևս ուժը կորցրած ճանաչել: Այդ մասին, այսօր՝ հունվարի 22–ին, կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՏԿԵ նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը՝ ներկայացնելով համապատասխան որոշման նախագիծը:
«Արձանագրվում է, որ կողմերը՝ Կառավարությունը և կոնցեսիոները, միմյանց նկատմամբ երկարաձգման գործերի կնքման դրությամբ ֆինանսական պարտավորություններ չունեն, Կապանի «Սյունիք» օդանավակայանի վրա կոնցեսիոն պայմանագրի սահմանափակումները վերացվում են, կոնցեսիոն պայմանագրի ժամկետը երկարաձգվում է մինչև 2067 թվականի վերջ, կոնցեսիոները պարտավորվում է  իրականացնել 425 մլն դոլարի չափով կապիտալ ներդրումներ: Մաստեր պլանը և ներդրումային այն ծրագիրը, որով պետք է իրականացվի, կներկայացվի Կառավարության համաձայնեցմանը, և այդ մաստեր պլանում կներառվեն նաև 2023 թվականից իրականացված կապիտալ ներդրումները»,- ասաց նա:
Ըստ նախարարի տեղակալի՝ գործող սակագների փոփոխությունները կիրականացնեն ամենամյա սկզբունքով, համապատասխան բանաձևով ճշգրտելու եղանակով՝ ելնելով ԱՄՆ սպառողական գների ինդեքսների, եվրոպական երկրներում միջին գնաճի և ՀՀ-ում սպառողական գների ինդեքսների ցուցանիշներից:
«Սահմանվում է կանոն այն մասին, որ եթե կոնցեսիայի ժամկետի ընթացքում որևէ պահի ոչ կոնցեսիոների մեղքով ուղևորահոսքը 2 տարում անընդմեջ նվազում է՝ ամեն տարի կազմելով 4 մլն ուղևորից պակաս, ապա կառավարությունը պետք է կրած վնասի համար կոնցեսիոներին փոխհատուցի սակագների ճշգրտման եղանակով, բայց ոչ ավելի, քան 3 տարի ժամկետով»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ կոնցեսիոները պարտավոր է պայմանագրի ժամկետի ավարտից հետո կամ պայմանագրի վաղաժամ լուծման դեպքում օդանավակայանը կամ դրա պատկանելիքը վերադարձնի Կառավարությանը շահագործվելիք վիճակում:
Կարգավորվում են նաև կոնցեսիոների կողմից 425 մլն դոլարից ավելի ներդրում իրականացնելու դեպքում Կառավարության կողմից կոնցեսիոն պայմանագիրը երկարացնելու կամ սակագնային փոփոխություններ իրականացնելու հետ կապված հարցերը:
«Վերահաստատվում է, որ թե՛ օդանավակայանի ենթակառուցվածքը, թե՛ շահագործումն ամբողջ ընթացքում պետք է համապատասխանեն միջազգային առաջնակարգ ստանդարտներին: Նախատեսվում է 1 ամսվա ընթացքում ստորագրել ՀՀ կառավարության և «Կորպորասիոն Ամերիկա Ս․ Ա․» ընկերության միջև ստորագրված կոնցեսիոն պայմանագրի 5-րդ լրացումը»,- ասաց նա:
425 մլն դոլարի չափով ներդրումները, ըստ փոխնախարարի, պետք է իրականացվեն մինչև 2033 թվականը: Մաստեր պլանը Կառավարությանը ներկայացնելուց հետո՝ 4 ամսվա ընթացքում, Կառավարությունը կա՛մ պետք է հաստատի, կա՛մ հիմնավոր մերժի այն:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն արձագանքեց՝ եթե լրացումը ստորագրվի, այդ օրվանից սկսած՝ Կապանի օդանավակայանը կարող է շահագործվել որպես միջազգային օդանավակայան. «Այսինքն՝ ունենալու ենք երրորդ միջազգային օդանավակայանը Հայաստանում»:

It is planned to sign the fifth amendment to the concession agreement that was signed on December 17, 2001 between the Armenian government and Corporacion America S. A. company. Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan stated this during Thursday’s cabinet meeting of the government, as he presented the relevant draft decision.
Accordingly, the formulas of guaranteed internal profitability and compensation for losses of the concession agreement, and the clause on the right to extend the concession agreement for an indefinite period are expected to be declared invalid.
"It is noted that the parties—the [Armenian] government and the concessionaire—have no financial obligations to each other as of the date of signing the extension cases, the restrictions of the concession agreement on the Kapan’s Syunik Airport are lifted, the term of the concession agreement is extended until the end of 2067, the concessionaire undertakes to implement capital investments in the amount of $425 million. The master plan and the investment program by which it is to be implemented will be submitted to the [Armenian] government for approval, and the capital investments made since 2023 will also be included in this master plan," Simonyan said.
According to the deputy minister, changes in the current tariffs will be implemented on an annual basis, adjusted by the appropriate formula, and based on the indicators of the US consumer price indices, average inflation in European countries, and consumer price indices in Armenia.
The issues related to the extension of the concession agreement or tariff changes by the Armenian government in the event of an investment of more than $425 million by the concessionaire are also regulated.
“It is reaffirmed that both the airport infrastructure and operation must comply with international leading standards throughout the entire period. It is planned to sign within one month the fifth amendment to the concession agreement signed between the [Armenian] government and Corporacion America S.A.,” Simonyan added.
According to the deputy minister, investments in the amount of $425 million shall be implemented by 2033. And within four months after submitting the master plan to the Armenian government, the latter must either approve it or reject it on a substantive basis.
And Deputy Prime Minister Mher Grigoryan noted that if the amendment is signed, starting from that day, Kapan airport can be operated as an international airport.