Ապրիլին Հայկական Ատոմակայանը հինգ ամսով կանջատվի երկրի էլեկտրացանցից։ Այս մասին փետրվարի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Նա հավաստիացրել է, որ էներգահամակարգի այլ հզորությունների հաշվին խնդիրներ չեն առաջանա։ Նախարարը պարզաբանել է, որ արևային կայանների հզորությունն ընդհանուր մասնաբաժնում կազմում է 1100 ՄՎտ, այսինքն՝ ընդհանուրի 15%-ից մի փոքր պակաս։
Նախարարը նաև հավելել է, որ էներգետիկայի ոլորտում Իրանի հետ հաստատված է հիանալի համագործակցություն։ «2025 թվականին մենք կայուն կերպով մատակարարել ենք էլեկտրաէներգիա և այնտեղից ստացել գազ։ Հայաստան-Իրան երրորդ բարձրավոլտ գծի կառուցման աշխատանքները 85%-ով ավարտված են»,- հավելել է Խուդաթյանը՝ հույս հայտնելով, որ 2026 թվականին շինարարությունը կավարտվի, ինչը թույլ կտա ավելացնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները դեպի Իրան։

In April, the Armenian Nuclear Power Plant will be disconnected from the country's power grid for five months. The Armenian Minister of Territorial Administration and Infrastructure, Davit Khudatyan, announced this during a press conference Tuesday.
He assured, however, that no power supply issues will arise in Armenia thanks to other capacities of the country’s energy system. Khudatyan explained that the capacity of solar power plants in the total power supply share in Armenia is 1100 MW; that is, a little less than 15 percent of the total.
The minister added that excellent cooperation has been established with Iran in the energy sector.
“In 2025, we [i.e. Armenia] have been stably supplying electricity [to Iran] and receiving [natural] gas from there. The construction of the third Armenia-Iran high-voltage line is 85 percent complete," Khudatyan added, and expressed hope that the construction will be completed in 2026, and this will enable increased electricity supplies to Iran.