Ապրիլին Հայկական Ատոմակայանը հինգ ամսով կանջատվի երկրի էլեկտրացանցից։ Այս մասին փետրվարի 3-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
Նա հավաստիացրել է, որ էներգահամակարգի այլ հզորությունների հաշվին խնդիրներ չեն առաջանա։ Նախարարը պարզաբանել է, որ արևային կայանների հզորությունն ընդհանուր մասնաբաժնում կազմում է 1100 ՄՎտ, այսինքն՝ ընդհանուրի 15%-ից մի փոքր պակաս։
Նախարարը նաև հավելել է, որ էներգետիկայի ոլորտում Իրանի հետ հաստատված է հիանալի համագործակցություն։ «2025 թվականին մենք կայուն կերպով մատակարարել ենք էլեկտրաէներգիա և այնտեղից ստացել գազ։ Հայաստան-Իրան երրորդ բարձրավոլտ գծի կառուցման աշխատանքները 85%-ով ավարտված են»,- հավելել է Խուդաթյանը՝ հույս հայտնելով, որ 2026 թվականին շինարարությունը կավարտվի, ինչը թույլ կտա ավելացնել էլեկտրաէներգիայի մատակարարումները դեպի Իրան։

В апреле Армянская АЭС на пять месяцев будет отключена от энергосистемы страны. Об этом на встрече с журналистами 3 февраля заявил министр территориального управления и инфраструктур Армении Давид Худатян.
Он заверил, что за счет других мощностей в энергетической системе проблем не возникнет. Министр пояснил, что мощность солнечных электростанций в общей доле составляет 1100 МВт, то есть чуть менее 15% от общей доли.
Министр также добавил, что с Ираном налажено великолепное сотрудничество в сфере энергетики. «В 2025 году мы стабильно поставляли электроэнергию и оттуда получали газ. Работы по строительству третьей высоковольтной линии Армения – Иран на 85% выполнены», - добавил Худатян, выразив надежду, что в 2026 году строительство завершится, и это позволит увеличить поставки электроэнергии в Иран.