Հայաստանին, մեր տեսլականն ու մտադրությունները միանշանակ հիմնված են այն համոզմունքի վրա, որ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության մարդու իրավունքների հենասյունը պետք է ամրապնդվի և ապահովվի լրացուցիչ ռեսուրսներով, որպեսզի ապահովի միջազգային մարդու իրավունքների և մարդասիրական իրավունքի խախտումների և չարաշահումների կանխարգելումը, հաշվետվողականությունը։
Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 23–ին, Ժնևում ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի 61-րդ նստաշրջանի բարձրաստիճան հատվածում իր ելույթում նշել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Աճող հակամարտություններն ու մարդասիրական արտակարգ իրավիճակները, ինչպես նաև համակարգային անհավասարությունը և դրանց անդառնալի գլոբալ ազդեցությունը, անթույլատրելի են։ Հայաստանը պատրաստ է ապահովել, որ ընթացիկ ՄԱԿ-80 նախաձեռնությունը և Մարդու իրավունքների խորհրդի առաջիկա վերանայման գործընթացը կարևոր հնարավորություն ծառայեն որպես անկեղծ մտորումների և կոնկրետ գործողությունների՝ Մարդու իրավունքների խորհուրդը և դրա մեխանիզմները որպես ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների ճարտարապետության անկյունաքարեր ամրապնդելու համար:
Հարգելի գործընկերներ, ինչպես շատ այլ ժողովրդավարություններ այս օրերին, մեր հասարակությունը նույնպես բախվում է հիբրիդային սպառնալիքների հսկայական ալիքի, այդ թվում՝ ապատեղեկատվության, մանիպուլյացիայի և արտաքին միջամտության: Սրանք նպատակային, համակարգային, թշնամական արշավներ են, որոնք նախատեսված են կոնկրետ նպատակների հասնելու համար, այդ թվում՝ ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ մեր քաղաքացիների վստահության խաթարման և մարդու իրավունքների արդյունավետ իրացման խաթարման համար:
Այս մարտահրավերներին դիմակայելը դարձել է ամենօրյա գործունեություն՝ ժողովրդավարական դիմադրողականության շարունակական ամրապնդման միջոցով: Տարիների ընթացքում իրականացված առողջ բարեփոխումները, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների վրա հիմնված քաղաքականության բարձր մակարդակը, ինչպես նաև թափանցիկ և հաշվետու ինստիտուտները տվել են շոշափելի զարգացման արդյունքներ: Դրանք արտացոլվում են նաև միջազգայնորեն ճանաչված ինդեքսներում: Freedom House-ի «Ազատությունը աշխարհում 2025» զեկույցում Հայաստանը ստացել է 100-ից 54 միավոր՝ քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների համար նշանակալի միավորներով:
2025 թվականին բավականին ուշագրավ էր «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության մամուլի ազատության համաշխարհային ինդեքսում Հայաստանը զբաղեցրել է 34-րդ տեղը՝ նախորդ տարվա 43-րդ տեղից զգալի առաջընթաց գրանցելով:
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի «Գլոբալ գենդերային անհավասարության 2025» զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանը կանանց կրթական մակարդակի առաջատար երկրների շարքում է և կայուն աճ է գրանցել կանանց ներկայացվածության մեջ քաղաքական կյանքի բոլոր ոլորտներում:
Մարդու իրավունքների ոլորտում իր պարտավորությունների կատարումը համախմբելու Հայաստանի հանձնառությանը համապատասխան, անցյալ տարի Հայաստանը ստեղծեց իր ազգային մեխանիզմը՝ իրականացման, հաշվետվությունների և հետևողականության վերաբերյալ, և գործարկեց իր աջակցող թվային գործիքը՝ Հայաստանի մոնիթորինգի և հաշվետվությունների ինստիտուցիոնալ ցանցը՝ AI-NEMRA-ն, որը ծառայում է որպես կենտրոնացված համակարգ, որը միավորում է միջազգային և տարածաշրջանային մարդու իրավունքների մեխանիզմների կողմից տրված առաջարկությունները»։

Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan on Monday attended and delivered remarks at the high-level segment of the UN Human Rights Council in Geneva, Switzerland, informs the Armenian foreign ministry.
In his remarks, Mirzoyan stated as follows, in particular.
"For Armenia, our vision and intentions are unequivocally premised on the conviction that the human rights pillar of the United Nations must be further strengthened and adequately resourced to ensure prevention, accountability, and non-recurrence of violations and abuses of international human rights and humanitarian law.
Mounting conflicts and humanitarian emergencies, as well as systemic inequality and their irreversible global impact, warrant nothing less. Armenia stands ready to ensure that the ongoing UN80 initiative and the forthcoming review process of the Human Rights Council will serve as an important opportunity for honest reflection and concrete action to strengthen the Human Rights Council and its mechanisms as cornerstones of the UN human rights architecture.
Like many other democracies these days, our society is also facing a huge wave of hybrid threats, including disinformation, manipulation and foreign interference. Those are targeted, systemic, hostile campaigns designed to achieve specific goals, including undermining trust of our citizens in democratic institutions and the effective enjoyment of human rights. Confronting these challenges has become a daily activity through continuous strengthening of the democratic resilience.
Years of sound reforms, higher levels of rule of law and human-rights-based policies, as well as transparent and accountable institutions have produced tangible development outcomes, also reflected in internationally recognized indices. In the Freedom in the World 2025 report of Freedom House Armenia received a 54 out of 100, with significant scores for political rights and civil liberties.
Quite remarkably, in 2025 Armenia ranked 34th on the Reporters Without Borders World Press Freedom Index, marking a significant improvement from 43rd place of the previous year.
According to the World Economic Forum’s Global Gender Gap Report 2025, Armenia ranks among the top countries in women’s educational attainment and has seen steady increases in women’s representation in all spheres of political life.
In line with Armenia’s commitment to consolidating implementation of its human rights obligations, last year Armenia established its National Mechanism on Implementation, Reporting and Follow up, and launched its supportive digital tool – the Armenia’s Institutional Network for Monitoring and Reporting (AI-NEMRA), which serves as a centralized system bringing together recommendations issued by international and regional human rights mechanisms.”