Կառավարությունն իր այսօրվա՝ մարտի 12–ի նիստում հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության և Վերականգնման վարկերի բանկի միջև «Կովկասյան էլեկտրահաղորդման ցանց ԵՄ ՀՆՀ II փուլ» դրամաշնորհային համաձայնագրին։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ ծրագրի նպատակն է միացնել հայկական և վրացական էներգահամակարգերը վրացական սահմանին մոտ` Այրումում (Հայաստան) տեղակայվող 500/400/220 կՎ բարձր լարման հաստատուն հոսանքի փոխակերպիչ կայանով (վերջնական հզորությունը 1050 ՄՎտ): Վրացական կողմից միացումը կլինի «Մառնեուլի» ենթակայանից 500 կՎ օդային գծի միջոցով, հայկական կողմից միացումը կլինի Դդմաշենում տեղակայվող 400/220 կՎ ենթակայանից 400 կՎ օդային գծի միջոցով:
Արդյունքում, Հայաստան-Վրաստան էլեկտրաէներգիայի փոխանակման հզորությունը նախատեսվել է ներկայիս 200 ՄՎտ-ից առաջին փուլում հասցնել 350 ՄՎտ-ի, հետագայում, ելնելով տարածաշրջանային շուկայի պահանջարկից, հասցնել մինչև 1050 ՄՎտ-ի:
Նոր էլեկտրահաղորդման օդային գծերի կառուցմամբ նկատելիորեն կբարելավվի ծառայության որակը, զգալիորեն կխթանվի էներգետիկայի բնագավառում տարածաշրջանային փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաև կստեղծվի նախապայման` ԱՊՀ երկրների էլեկտրաէներգետիկ համակարգի հետ զուգահեռ աշխատանք կազմակերպելու համար:
Ծրագրի իրականացման համար կնքված վարկային և դրամաշնորհային միջոցների ընդհանուր առկա բյուջեն առանց հարկերի կազմում է 188,75 մլն եվրո, մինչդեռ 2024թ. նոյեմբերին Խորհրդատուի կողմից ներկայացված Ծրագրի իրականացման համար թարմացված նախահաշվային արժեքը կազմում է 542,75 մլն եվրո։

The Armenian government, at its Cabinet meeting Thursday, approved the Caucasus Power Grid EU NPF Phase II grant agreement with the Reconstruction Loan Bank.
The explanation of the respective decision states that the objective of this project is to connect the Armenian and Georgian power systems with a 500/400/220 kV high-voltage direct current converter station—with a final capacity 1050 MW—located near the Georgian border in Ayrum (Armenia). The connection on the Georgian side will be via a 500 kV overhead line from the substation in Marneuli, and on the Armenian side, via a 400 kV overhead line from the 400/220 kV substation in Ddmashen.
As a result, the Armenia-Georgia electricity exchange capacity is planned to be increased from the current 200 MW to 350 MW in the first phase, and subsequently, based on the demand of the regional market, to 1050 MW.
The construction of new overhead power lines will significantly improve the quality of service, significantly promote the development of regional mutually beneficial cooperation in the energy sector, and create a prerequisite for organizing parallel work with the power systems of the CIS countries.
The total available budget of loans and grants signed for the implementation of this project, excluding taxes, is 188.75 million euros, while the updated estimated cost for the implementation of the project, presented by the consultant in November 2024, is 542.75 million euros.