Մարտի 18-ին Մասկատում, Օման պաշտոնական այցի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Օմանի Սուլթանության տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Սաիդ բին Համուդ ալ Մավալիի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ թեև այցի հիմնական նպատակը Մասկատում ՀՀ ռեզիդենտ դեսպանության պաշտոնական բացումն է, այն լավ հնարավորություն է տվել անցկացնել նաև ոլորտային հանդիպումներ:
Զրուցակիցները մասնավորապես քննարկել են ավիացիայի, տրանսպորտային փոխկապակցվածության խթանման հարցեր՝ երկուստեք ընդգծելով Երևան-Մասկատ ուղիղ չվերթի հաստատումը խթանելու պատրաստակամությունը:
Տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացման ՀՀ տեսլականի համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանային կայունությամբ և դինամիկ տնտեսական գործընկերությունների խթանմամբ:
Արարատ Միրզոյանը և Սաիդ բին Համուդ ալ Մավալին մտքեր են փոխանակել նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, թվայնացման և նորարարական կրթության, արհեստական բանականության ոլորտներում լավագույն փորձի փոխանակման հնարավորությունների շուրջ:

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan on Wednesday met with Said bin Hamood bin Said Al Mawali, Minister of Transport, Communications and Information Technology of Oman, in Muscat, as part of his official visit to Oman.
Mirzoyan emphasized that although the main purpose of his visit to Oman was the official opening of the Armenian embassy in Muscat, it also provided a good opportunity to hold sectoral meetings, the Armenian foreign ministry informs.
The interlocutors specifically discussed promoting of aviation and transport connectivity, with both sides emphasizing their willingness to promote the launch of direct flight between Yerevan and Muscat.
In the context of Armenia’s vision for developing regional connectivity, FM Mirzoyan presented the country’s “Crossroads of Peace” initiative, stressing that Armenia is interested in regional stability and promoting dynamic economic partnerships.
Ararat Mirzoyan and Said bin Hamood bin Said Al Mawali exchanged views also on opportunities for exchanging best practices in information technology, digitalization, innovative education, and artificial intelligence.