Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն պատմել է «Զանգեզուրի միջանցքի» ուղղությամբ տարվող աշխատանքների ընթացքի մասին։ Ինչպես հայտնում է APA-ն, նախարարը նշել է, որ թուրքական հատվածում արդեն սկսվել է ճանապարհի 224 կիլոմետրանոց հատվածի վերանորոգումը։
«Ադրբեջանական կողմում աշխատանքները մոտենում են ավարտին։ Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ պայմանագիրը ստորագրվել է, սակայն շինարարական աշխատանքները դեռ չեն սկսվել։ Կարծում եմ՝ մոտ ժամանակներս դրանք կսկսվեն առանց լուրջ հապաղումների։ Նախիջևանյան կողմում կա 180 կիլոմետր երկարությամբ հատված. դրա մի մասը կվերանորոգվի, մի մասը՝ կկառուցվի նորից։ Մեր կողմում՝ 224 կիլոմետր երկարությամբ հատվածում, շինարարական աշխատանքներն արդեն սկսվել են»,- հայտարարել է նախարարը:
Հիշեցնենք, որ խոսքը տրանսպորտային նախագծի մասին է, որը պետք է Միջին Ասիան և այնուհետև Չինաստանը միացնի Սևծովյան տարածաշրջանին։ Սակայն թուրք նախարարի տերմինաբանությունը բազմաթիվ հարցեր է առաջացնում։ Նախիջևան-Հայաստան-Ադրբեջան հատվածում իրականացվող նախագիծը Բաքվում անվանում են «Զանգեզուրի միջանցք», իսկ Հայաստանում Սյունիքով անցնող հատվածը ստացել է «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» (TRIPP) անվանումը։ Հայաստանի իշխանությունները ադրբեջանական «Զանգեզուրի միջանցք» անվանումը փորձում են բացատրել նրանով, որ սահմանակից ադրբեջանական շրջանները «նույնպես Զանգեզուր են»։ Բայց թե ինչպե՞ս է Թուրքիան հավակնում մասնակցություն ունենալ «Զանգեզուրի միջանցքին», կարելի է բացատրել բացառապես տարածքային հավակնություններով։

Turkish Minister of Transport and Infrastructure Abdulkadir Uraloglu spoke about the progress of work on the “Zangezur corridor.” As reported by APA, the minister noted that repair works have already begun on a 224-kilometer section on the Turkish side.
“Work on the Azerbaijani side is close to completion. A contractor agreement has been signed for the Zangezur corridor, but construction has not yet started. I believe it will begin soon without serious delays. On the Nakhchivan side, there is a section of 180 kilometers. Part of it will be repaired, part will be newly built. On our side, construction has already begun on a 224-kilometer section,” the minister said.
It should be recalled that the project is intended to connect Central Asia and further China with the Black Sea region. However, the terminology used by the Turkish minister raises many questions. The project on the Nakhchivan–Armenia–Azerbaijan route is referred to in Baku as the “Zangezur corridor,” while in Armenia the section passing through Syunik (Zangezur) has been named the “Trump Route for International Peace and Prosperity” (TRIPP). Armenian authorities explain the Azerbaijani term “Zangezur corridor” by noting that adjacent Azerbaijani districts are also called “Zangezur.” However, Turkey’s claim of involvement in the “Zangezur corridor” can be interpreted only as implying territorial claims.