Ավելի քան 100 միլիոն ամերիկացի (ԱՄՆ բնակչության մեկ երրորդը) համոզված է, որ իր կյանքի օրոք ականատես կլինի աշխարհի վերջին։ Այս մասին The Hill պարբերականի իր հոդվածում գրում է հետազոտող Ջոն Մաք Գլիոնը։
Հեղինակը հղում է անում հոգեբանության ոլորտի հեղինակավոր մի գիտական ամսագրի և նկատում, որ եթե նախկինում ԱՄՆ-ում ապոկալիպսիսին հավատում էին միայն որոշ քրիստոնեական խմբեր կամ առանձին «տարօրինակ» մարդիկ, ապա այսօր այդ սահմանները ջնջվել են։ Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարվածներից հետո առավել հաճախ է հնչում «Երրորդ համաշխարհային պատերազմ» արտահայտությունը։
«Հետազոտողները պարզել են, որ ավելի քան 100 միլիոն ամերիկացի վստահ է, որ ապոկալիպսիսը տեղի կունենա հենց իրենց կյանքի օրոք։ Սա այլևս լոկ անորոշ տագնապ չէ, այլ միանգամայն հստակ համոզմունք, որը սնվում է կլիմայի փոփոխությամբ, միջուկային պատերազմի վախով, տնտեսական փլուզմամբ և արհեստական բանականության զարգացմամբ»,- նշվում է հրապարակման մեջ։
Ըստ Գլիոնի՝ այն մարդիկ, ովքեր կարծում են, թե աշխարհի վերջը մարդկային գործոնի հետևանք է լինելու, պատրաստ են աջակցել ամենածայրահեղ քայլերին՝ դա կանխելու համար։ Իսկ նրանք, ովքեր համոզված են, որ դա Աստծո կամքն է և ոչինչ փոխել հնարավոր չէ, շատ ավելի քիչ են հակված ռադիկալ գործողությունների։

Более 100 миллионов американцев, треть жителей США, верят, что застанут конец света при жизни, заявил исследователь Джон Мак Глионн в статье для американской газеты The Hill.
Автор ссылается на работу в научном «Журнале психологии личности и социальной психологии» (Journal of Personality and Social Psychology). Он отмечает, что если раньше в Соединенных Штатах в апокалипсис верил определенный тип христиан и отдельные «чудаки», то сейчас границы смылись. В частности, фраза «третья мировая война» стала чаще упоминаться после того, как США и Израиль начали военную операцию против Ирана.
«Исследователи выяснили: больше 100 миллионов американцев уверены, что застанут апокалипсис еще при своей жизни. Это уже не смутная тревога, а вполне конкретное убеждение: его активно подпитывают изменение климата, страх ядерной войны, экономический крах и развитие искусственного интеллекта», — говорится в публикации.
По словам Глионна, люди, убежденные, что конец света наступит по вине человека, готовы поддержать самые крайние меры для его предотвращения, а те, кто уверен, что это божья воля и ничего не изменить, намного менее склонны к радикальным действиям.