Մարտի 30-ին Երևանում տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստը, որը տևել է մոտ 2 րոպե։
Պատգամավորները պետք է քննարկեին Ազգային ժողովի հայտարարության նախագիծը՝ «Պետություն-ազգային եկեղեցի հարաբերությունների ներկա վիճակի առնչությամբ»։ Սակայն, ինչպես նշել է հանձնաժողովի փոխնախագահ, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը, ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը (որը փաստացի ներկայացված է միայն Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությամբ)՝ ի դեմս իր ղեկավար Հայկ Մամիջանյանի, խնդրել է նախագծի քննարկումը հետաձգել երկու ամսով։
Մամիջանյանը, մասնավորապես, մատնանշել է այն փաստը, որ խորհրդարանական լսումների անցկացումից հետո իրենք, ամենայն հավանականությամբ, ստիպված կլինեն լրամշակել Ազգային ժողովի հայտարարության նախագծի տեքստը:
Ընդդիմության հերթական հայտարարության նախագիծն այս անգամ վերաբերում է Հայ Առաքելական եկեղեցու և պետության հարաբերություններում առաջացած լարվածությանը, ինչպես նաև պետության կողմից գործադրվող ճնշումների և սահմանադրական-իրավական կարգավորումների վերաբերյալ մտահոգություններին:
Հայտարարության այս նախագծի բովանդակությունն ուղղված է պետություն-եկեղեցի հարաբերություններին առնչվող սահմանադրական սկզբունքների, ինչպես նաև դրանց ներկա վիճակի քննարկմանը:

В Ереване 30 марта состоялось внеочередное заседание постоянной парламентской Комиссии по государственно-правовым вопросам, которое продлилось около 2 минут.
Депутатам предстояло обсудить проект заявления Национального Собрания «О нынешнем состоянии отношений государства и Армянской апостольской церкви». Однако, как отметила замглавы комиссии, депутат от правящей партии «Гражданский договор» Арусяк Джулакян, парламентская фракция оппозиционного блока «Честь имею», представленная на деле одной лишь Республиканской партией Армении, в лице своего руководителя Айка Мамиджаняна попросила отложить обсуждение проекта на два месяца.
Мамиджанян, в частности, указал на то, что после проведения парламентских слушаний им, скорее всего, придется доработать текст проекта заявления Национального Собрания.
Очередной проект заявления оппозиции на этот раз касается напряженности, возникшей в отношениях между Армянской апостольской церковью и государством, а также опасений относительно давления, оказываемого со стороны государства, и конституционно-правового регулирования.
Содержание данного проекта заявления нацелено на рассмотрение конституционных принципов, касающихся отношений государства и церкви, а также их текущего состояния.