Ուկրաինայի դատախազական մարմինները, «Ուկրաինայի միասնական էներգահամակարգեր» կորպորացիայի գործունեությանը վերաբերող քրգործի շրջանակներում հայց են ներկայացրել Յուլյա Տիմոշենկոյի դեմ` 19,5 մլն գրիվենի (2,4 մլն դոլար) փոխհատուցման չափով: Այս մասին, այսօր` մարտի 28-ին, Կիեւում կայացած բրիֆինգում հայտնել է Ուկրաինայի գլխավոր դատախազի տեղակալ Եվգենի Բլաժիվսկին:
Նրա ներկայացմամբ, այսօր Յուլյա Տիմոշենկոն եւ նրա պաշտպանները ավարտել են գործին ծանոթանալը: Բլաժիվսկիի խոսքով, այս քրգործով խոսքը բյուջետային միջոցների հափշտակման եւ հարկերից խուսափելու մասին է: «Հասկանալի լինելու համար նշեմ, որ հափշտակված գումարը հավասար է 600 հազար թոշակառուների նվազագույն կենսաթոշակների գումարին»,-ասել է Բլաժիվսկին, հաղորդում է «ՈՒՆԻԱՆ»-ը:

Органы прокуратуры Украины в рамках расследования уголовного дела относительно деятельности корпорации «Единые энергетические системы Украины» предъявили иск к экс-премьер-министру Юлии Тимошенко о возмещении 19,5 млн. гривен ($2,4 миллиона). Об этом 28 марта на брифинге в Киеве сообщил заместитель генерального прокурора Украины Евгений Блаживский.
По его словам, сегодня Ю.Тимошенко и ее защитники закончили ознакомление с материалами дела относительно ЕЭСУ. Он пояснил, что по данному уголовному делу речь идет о расхищении бюджетных средств и уклонении от уплаты налогов. «Сумма расхищения, чтобы вы понимали, равняется минимальной пенсии 600 тыс. пенсионеров», - отметил Е.Блаживский, сообщает УНИАН.