Ուկրաինան Ադրբեջանին է փոխանցել «Բալթիկ ծով–Սեւ ծով–Կասպից ծով» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման մասին համաձայնագրի նախագիծը։ Այս մասին հայտնում է Ուկրաինայի տարածքային զարգացման, շինարարության եւ բնակարանա–կոմունալ տնտեսության նախարարությունը, փոխանցում է Lenta–ն։
Ուկրաինայի փոխվարչապետ Գենադի Զուբկոյի խոսքով՝ տրանսպորտային միջանցքը սինխրոնիզացնում է մի քանի բեռնատար երթուղի եւ կնպաստի տարածաշրջանում փոխադրումների զարգացման համալիր ռազմավարության ձեւավորմանը։
Բացի այց, Զուբկոն նշել է, որ Կեւի եւ Բաքվի միջեւ շարունակվում է «Մետաքսի ճանապարհ» նախագծի հարցով համագործակցությունը, քանի որ Ուկրաինա–Վրաստան–Ադրբեջան–Ղազախստան–Չինաստան փորձնական գնացքի երթուղին ապացուցել է նման փոխադրումների տեխնիկական եւ տեխնոլոգիական հնարավորությունները։
Հիշեցնենք, որ հունիսի 23-ին հայտնի էր դարձել, որ Չինաստանը պլանավորում է 15 մլրդ դոլար ներդնել «Մետաքսի ուղի Տնտեսական գոտի» նախագծում, որը պետք է կապի Հեռավոր Արեւելքը, Կենտրոնական Ասիա եւ Եվրոպան։

Украина передала Азербайджану проект соглашения о создании международного транспортного коридора «Балтийское море — Черное море — Каспийское море». Об этом сообщает пресс-служба Министерства регионального развития, строительства и жилищно-коммунального хозяйства Украины, передает Lenta
По словам вице-премьера страны Геннадия Зубко, транспортный коридор синхронизирует несколько грузовых маршрутов и будет способствовать формированию комплексной стратегии развития перевозок в регионе.
Кроме того, Зубко отметил, что между Киевом и Баку продолжается сотрудничество по проекту «Шелковый путь», так как результаты тестового рейса контейнерного поезда по маршруту Украина — Грузия — Азербайджан — Казахстан — Китай доказали технические и технологические возможности таких перевозок.
23 июня стало известно о том, что Китай планирует инвестировать 15 миллиардов долларов в «Экономический пояс Шелкового пути» — проект, который должен связать Дальний Восток, Центральную Азию и Европу.
Идея создания транспортного, энергетического, торгового коридора между странами Центральной, Южной Азии и Европы была высказана в сентябре 2013 года Си Цзиньпином во время визита в Казахстан. Предусматривается создание нескольких транспортных коридоров. В проекте принимают участие 70 стран и международных организаций.