Էդիկ Բարսեղյանն իր դիմումի համաձայն ազատվեց Արարատի մարզպետի պաշտոնից: ՀՀ կառավարությունն այսօր՝ հոկտեմբերի 10-ին, հաստատեց նրա հրաժարականը:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն անսպասելի հայտարարեց, որ Էդիկ Բարսեղյանի ազատման մասին որոշումը ստորագրում է անհապաղ, ու խնդրեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանին՝ այն անմիջապես ներկայացնել ՀՀ նախագահի հաստատմանը:
Սակայն ազատումից հետո կառավարությունն անցավ այլ հարցերի՝ նոր մարզպետի նշանակման հարցը թողնելով ավելի ուշ հաստատման:
Կառավարության մեկ այլ որոշմամբ՝ մարզպետ պետք է նշանակվի Արամայիս Գրիգորյանը:
Ա. Գրիգորյանը ծնվել է Արարատի մարզի Ավշար գյուղում, 2003-20088 թթ. եղել է պատգամավոր, 2008-2009 թվականներին՝ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար՝ ՀՅԴ քվոտայով: Պաշտոնից ազատվել է ՀՅԴ-ի՝ կոալիցիայից դուրս գալու պատճառով:

Эдик Барсегян, согласно собственному заявлению, освобожден от должности губернатора Араратской области. Правительство Армении 10 октября подтвердило его отставку.
Премьер-министр Тигран Саркисян неожиданно заявил, что решение об освобождении Эдика Барсегяна подписывает безотлагательно, и попросил руководителя Администрации президента Армении Вигена Саркисяна сразу же представить его на утверждение главы государства. После этого  Правительство перешло к обсуждению других вопросов, отложив назначение нового губернатора региона.
Однако уже известно, что губернатором должен быть назначен Арамаис Григорян. Он родился в селе Авшар Араратской области, в 2003 – 2008 гг. был депутатом, в 2008 – 2009 гг. – министром сельского хозяйства Армении по квоте АРФ Дашнакцутюн. Отказался от должности по причине выхода АРФД из правящей коалиции.