Սիրիայում ռուսական զինվորականները զենք են օգտագործում, որը «չի առանձնանում հստակության բարձր մակարդակով»: Այս մասին մարտի 1-ին հայտարարել է Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի Միացյալ զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար, ամերիկյան գեներալ Ֆիլիպ Բրիդլավը:
Նրա խոսքով, «դա հանգեցնում է ռմբակոծության ենթարկվող շրջաններից մեծ թվով փախստականների հոսքի»: Ամերիկացի գեներալի կարծիքով, «Ռուսաստանն ու Ասադը մտադիր են միգրացիան զենքի վերածել՝ փորձելով կոտրել եվրոպական կառույցներն ու եվրոպական վճռականությունը»:
Ըստ ՌԻԱ Նովոստիի, Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն ավելի վաղ անհիմն էր անվանել մեղադրանքներն այն մասին, որ Սիրիայում ռուսական ավիահարվածները փախստականների հոսքի ավելացում են սադրում: ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նշել էր, որ Եվրոպայում միգրանտների ճգնաժամը սկսվել է ռուսական օդային գործողությունների մեկնարկից շատ առաջ:

Российские военные в Сирии применяют оружие, которое «не отличается высокой степенью точности». Об этом заявил 1 марта главнокомандующий Объединенными вооруженными силами НАТО (ОВС) в Европе американский генерал Филип Бридлав.
По словам Бридлава, «это ведет к большому потоку беженцев из районов, которые подвергаются бомбардировкам». По его мнению, «Россия и Асад вместе намерено превращают миграцию в оружие, пытаясь сломить европейские структуры и европейскую решимость», передает РИА Новости.
В МИД России ранее назвали безосновательными обвинения в том, что удары российских ВКС в Сирии провоцируют поток беженцев. Официальный представитель ведомства Мария Захарова отметила, что кризис с мигрантами в Европе начался задолго до начала операции ВКС России.