ԱՄՆ Կոնգրես բանաձեւ է մտցվել նախագահին թույլ տալու Իրանի դեմ ռազմական ուժ կիրառել, եթե փորձի միջուկային զենք ստանալ: Բանաձեւի տեքստը հրապարակվել է Կոնգրեսի կայքում, փոխանցում է Lenta-ն:
Փաստաթղթում նշված է, որ «Միացյալ Նահանգները պետք է անհրաժեշտ ամեն ինչ անի երաշխավորելու համար Իրանի կողմից միջուկային զենք ստանալու անհնարինությունը»: Նշվում է, որ «նման ձգտումը այսուհետեւ եւս տարածաշրջանը կապակայունացնի» եւ «սպառնալիք կներկայացնի ոչ միայն ԱՄՆ-ի, այլեւ նրա դաշնակիցների համար»:
ԱՄՆ նախագահին իրավունք է վերապահվում Իրանի դեմ ռազմական ուժ կիրառել՝ թույլ չտալու համար միջուկային զենքի ստացումը, եթե անհրաժեշտ համարի: Բանաձեւը ներկայացրել է դեմոկրատ Էլսի Հասթինգսոնը, որը Իրանի հետ միջուկային գործարքի ամենահետեւողական հակառակորդներից մեկն է:
Թրամփը նախընտրական արշավի ընթացքում բազմիցս քննադատել է իրանական միջուկային գործարքը եւ խոստացել է այն վերանայել: Սակայն Թեհրանում հայտարարել են, որ նա իրավունք չունի հրաժարվելու արդեն ձեռք բերված համաձայնություններից:

The U.S. Congress introduced a resolution giving permission to the president of the country to use military force against Iran in the case if Islamic Republic of Iran tries to receive nuclear weapon, Lenta reported.
The resolution says the President is authorized to use the Armed Forces of the United States as the President determines necessary and appropriate in order to achieve the goal of preventing Iran from obtaining nuclear weapons.”
It is noted that such a commitment will be continued to destabilize the region and pose a threat not only for the U.S., but also for its allies.
As a result, the American president has a right to use military force against Iran to prevent Iran from obtaining nuclear weapons if he considers it necessary. The resolution is introduced by the democrat Elsie Hastings, one of the most consecutive opponents of the nuclear transaction with Iran.
During the campaign Trump repeatedly criticized the Iranian nuclear deal and promised to reconsider it. Tehran, however, declared that he has no right to reject already reached agreements.