Քութաիսիում անցել է բողոքի ակցիա, որի մասնակիցները դժգոհ են խորհրդարանը տեղափոխելու մասին «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության ծրագրերից, հայտնում է «Նովոստի Վրաստանը»։
Քաղաքական կուսակցությունների, ՀԿ-ների ներկայացուցիչները ու մի շարք քաղաքացիներ հավաքվել էին Վրաստանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքում, որպեսզի քաղաքական շրջանակներին ո ւ հասարակայնությանը կոչ անեն միավորվել՝ խորհրդարանի տեղափոխման դեմ պայքարում։
Ընդդիմությունն ու հասարակության մի մասի վրդովմունքն է առաջացրել այն, որ իշխանությունները մտադիր են Սահմանադրության 48-րդ հոդվածում փոփոխություն անել՝ հանելով խորհրդարանի գտնվելու վայրի մասին գրառումը։ Հիմա այնտեղ Քութաիսին է գրանցված որպես խորհրդարանի գտնվելու վայր։
Այսօր նախաձեռնող խմբի անդամները Քութաիսիի փողոցներում թռուցիկներ էին բաժանում, կոչ անելով քաղաքացիներին միանալ մայիսի 2-ին խորհրդարանի շենքի մոտ ծրագրվող խոշոր բողոքի ակցիային։ Ցուցարարները նաեւ ստորագրահավաք են սկսել սահմանադրական փոփոխությունների դեմ։
Վրաստանի խորհրդարանի նոր շենքը Քութաիսիում կառուցվել է 2012-ին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու որոշմամբ։ Այստեղ է կառուցվել նաեւ կառավարության շենքը՝ արտագնա նիստերի համար, ծրագրված էր նաեւ խորհրդարանի պատգամավորների համար բնակելի համալիր կառուցել։

В Кутаиси прошла  акция протеста, участники которой недовольны планами правящей партии «Грузинская мечта» по переносу парламента, передает Новости-Грузия.
Представители политических партий, неправительственных организаций и рядовые граждане собрались в центре второго по величине города Грузии, чтобы призывать политические круги и общественность объединиться для борьбы за то, чтобы парламент оставался в Кутаиси.
Возмущение оппозиции и части общественности вызывает намерение властей внести поправки в 48 статью Конституции Грузии — из основного закона могут изъять запись о том, где конкретно располагается парламент. В настоящее время этим местом указан город Кутаиси.
Сегодня участники инициативной группы на улицах Кутаиси раздавали листовки, призывая граждан присоединиться к большой протестной акции, которая планируется у здания парламента 2 мая. Протестующие также начали сбор подписей против запланированных конституционных поправок.
Новое здание парламента Грузии было построено в Кутаиси в 2012 году по решению президента Грузии Михаила Саакашвили. Здесь же был построен дом правительства для выездных заседаний, а также планировалось возвести жилой комплекс для проживания депутатов парламента.