Թրամփի վարչակազմը պետք է օգտագործի Մագնիտսկու օրենքը Ադրբեջանում մարդու իրավունքների եւ կոռուպցիայի խախտումները պատժելու համար:
Այս մասին ասվում է Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ռիչարդ Կոզլարիչի եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի ժողովրդավարության հարցերով նախկին օգնական Դեվիդ Քրամերի The American Interest-ի կայքի հոդվածում:
Հոդվածում նախկին դիվանագետները անդրադարձել են վերջերս Կոնգրեսում ներկայացված բանաձեւին: Փաստաթղթում կոչ է արվում Ադրբեջանի պաշտոնական անձանց մարդու իրավուքնների խախտումների հանմար պատասխանատվության ենթարկել:
Հեղինակները կարծում են, որ բանաձեւի ներկայացումը «չափավոր դրական ազդեցություն է ունեցել», ինչի պատճառով ադրբեջանցի պաշտոնյաների շրջանում վախ է առաջացրել, որ նրանք կարող են վճարել իրենց վարքագծի համար: Ըստ նրանց սա է պատճառը, որ Թուրան գործակալության խմբագիր Մեհման Ալիեւը վերջերս ազատ արձակվեց:
Սակայն, ըստ հեղինակների, այդ փոքր քայլերը չեն խոչընդոտում կառավարությանը շարունակել խախտել տարբեր խմբերի իրավունքները:
Քրամերը եւ Կոզլարիչը ընդգծում են, որ երկրում տիրող իրավիճակը վատթարացել է Իլհամ Ալիեւի վերընտրությունից՝ 2013-ից հետո, ինչպես նաեւ Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձություններից հետո: «Վախենալով, որ նման բան կարող է տեղի ունենալ իր երկրում՝ Ալիեւը սկսեց ակտիվիստներին, լրագրողներին, ընդդիմադիրների եւ հավատացյալների առաջնորդներին հետապնդել»:
Քրամերը եւ Կոզլարիչը առաջարկում են վիզաների արգելք մտցնել եւ սառեցնել հետեւյալ պաշտոնյաների ակտիվները՝ Բաքվի ոստիկանության պետ Միղրաֆարա Սեիդովի, պաշտոնյաների՝ ոստիկանությունից սկսած, դատավորներից եւ Իլհամ Ալիեւով վերջացրած:
«Անցյալ ամիս ՄԱԿ-ում ընդունելության ժամանակ Նախագահ Թրամփը նախագահ Ալիեւի եւ իրենց կանանց հետ ժպտալով լուսանկարվում էին: Հաշվի առնելով այն, թե ինչ է կատարվում Ադրբեջանում այս օրերին, երկու ղեկավարները չպետք է լուսանկարվեն միասին, էլ չեմ խոսում այն մասին, որ ժպտան», - նշում են հեղինակները:

Администрация Трампа должна использовать Закон Магнитского для наказания нарушений прав человека и коррупции в Азербайджане. Об этом говорится в статье бывшего посла США в Азербайджане Ричарда Козларича и бывшего помощника Госсекретаря по вопросам демократии Дэвида Крамера на сайте «The American Interest» .
В статье бывшие дипломаты останавливаются на резолюции  , которая была недавно представлена в Конгрессе республиканцем Крисом Смитом и демократом Джимом Макговерном. В документе содержится призыв привлечь к ответственности азербайджанских официальных лиц за нарушения прав человека.
Авторы считают, что представление резолюции «оказало умеренно позитивное воздействие», из-за чего среди чиновников Азербайджана возникла опасение, что они могут заплатить цену за вопиющее поведение. Именно это они связывают с недавним освобождением редактора агентства Туран Мехмана Алиева. Однако, по их словам, эти маленькие шаги не помешали правительству продолжить нарушение прав различных групп.
Крамер и Козларич подчеркивают, что ситуация в стране намного ухудшилась после переизбрания Ильхама Алиева на пост президента после 2013 года и событий в Украине. «Испугавшись, что что-то подобное может произойти в его стране, Алиев начал преследовать активистов, журналистов, лидеров оппозиции и верующих»,- пишут они.
Дипломаты подчеркивают, что после скандала с «Азербайджанским ландроматом», официальные лица в Баку продолжают сотрудничество с ЕС по новому соглашению. «Европейскому союзу следует четко указать на то, что они не будут проводить никаких переговоров, пока правительство в Баку не прекратит свою уродливое расправу над правами человека.
США также могут принять меры. Для начала, Конгресс США должен принять резолюцию Смита-МакГоверна. Конгресс также должен проводить больше слушаний, посвященных Азербайджану»,- пишут они, добавляя, что администрация также должна последовать рекомендациям группы неправительственных организации и использовать Закон Магнитского.
Крамер и Козларич предлагают ввести запрет на визы и заморозить активы следующих чиновников: главы полиции Баку Миграфара Сеидова, чиновников, начиная с полиции, судей и заканчивая Ильхамом Алиевым.
«Во время приема в ООН в прошлом месяце президент Трамп позировал для фотографии с улыбающимся президентом Алиевым и их женами. Учитывая то, что происходит в Азербайджане в эти дни, двум лидерам не следует фотографироваться вместе, не говоря уже о том, чтобы улыбаться», - резюмируют авторы.