Ադրբեջանի ՆԳՆ քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության նախկին ավագ օպերլիազոր Հաջի Մամեդովը, ով դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման, ինքնասպան է եղել։
Ինչպես հայտնում է ԱՊԱ-ն, վկայակոչելով դատախազությանը, Հաջի Մամեդովը կախվել է տուբերկուլյոզի բանտային ծառայության հատուկ բաժանմունքում, որտեղ նա բուժում էր անցնում: Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 125-րդ հոդվածի հատկանիշներով (ինքնասպանության հասցնելը) քրեական գործ է հարուցվել:
Հանցավոր խմբի ՆԳՆ նախկին ավագ օպերլիազոր Հաջի Մամեդովը եւ եւս 26 հոգի ձերբակալվել էին 2005 թ. մարտի 10-ի գիշերը Ազգային անվտանգության նախարարության կողմից իրականացված «Սեւ գոտի» օպերացիայի ժամանակ: 2007 թ. հունվարի 19-ին հրապարակվել էր Մամեդովի եւ 26-ի գործով դատավճիռը: Նրանցից Հ. Մամեդովը եւ Զ. Նասիրովը դատապարտվել էին ցմահ ազատազրկման:

Бывший старший оперуполномоченный Главного управления уголовного розыска МВД Азербайджана Гаджи Мамедов, приговоренный к пожизненному заключению,  покончил с собой.
Как  сообщает АПА со ссылкой на прокуратуру, Гаджи Мамедов повесился в специализированном учреждении Пенитенциарной службы по туберкулезу, где он проходил лечение. По факту возбуждено уголовное дело по статье 125 (доведение до самоубийства) УК Азербайджана.
Возглавлявший преступную группировку бывший старший оперуполномоченный МВД Гаджи Мамедов и еще 26 человек были задержаны во время операции «Черный пояс», проведенной Министерством национальной безопасности в ночь на 10 марта 2005 года. 19 января 2007 года в Суде по тяжким преступлениям Г.Мамедову и еще 26 лицам был зачитан приговор. Из них Г.Мамедова и З.Насирова приговорили к пожизненному заключению.