Ռուսաստանը լրջագույնս դատապարտում է Սիրիայի վրա հարձակումը, որտեղ ռուսական զինվորականներն օգնում են երկրի օրինական կառավարությանն ահաբեկչության դեմ պայքարում։ Այս մասին ասված է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունում։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն իր գործողություններով ավելի է խորացնում հումանիտար ճգնաժամը Սիրիայում, խաղաղ բնակիչներին տառապանքներ պատճառում, ըստ էության խրախուսում ահաբեկիչներին, որոնք 7 տարի է տանջում են սիրիացի ժողովրդին, նպաստում այս երկրից փախստականների նոր ալիքի տարածմանը։ «Այս էսկալացիան Սիրիայում ավերիչ ազդեցություն կունենա ամբողջ միջազգային հարաբերությունների համակարգի վրա։ Պատմությունն ամեն ինչ իր տեղն է դնում, եւ այն Վաշինգթոնի վրա արդեն իսկ ծանր պատասխանատվություն է դրել Հարավսլավիայի, Իրաքի, Լիբիայի հետ արյունոտ հաշվեհարդար տեսնելու համար։ Ռուսաստանն ԱՄՆ-ի եւ դաշնակիցների ագրեսիվ գործողությունները քննարկելու համար ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ կհրավիրի»,-նշված է հայտարարությունում։
Պուտինը հավելել է նաեւ, որ ԱՄՆ-ի եւ դաշնակիցների հարվածներն իրականացվել են առանց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի պատժամիջոցների, ՄԱԿ կանոնադրության, միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների խախտմամբ։ Նա այս գործողություններն անվանել է «ագրեսիա ինքնիշխան պետության դեմ, որը գտնվում է ահաբեկչության դեմ պայքարի առաջին գոտում»։
Նա ընդգծել է, որ Քիմիկանան զենքի արգելման կազմակերպությունը Սիրիա էր ուղարկել իր մասնագետներին հանգամանքների պարզման համար։ «Բայց արեւմտյան երկրների խումբը ցինիկաբար անտեսեց սա՝ ձեռնարկելով ռազմական ակցիա՝ չսպասելով հետաքննության արդյունքներին»,-նշված է հայտարարության  տեքստում։

Россия самым серьёзным образом осуждает нападение на Сирию, где российские военнослужащие помогают законному правительству в борьбе с терроризмом. Об этом говорится в заявлении президента РФ Владимира Путина.
По его словам, своими действиями США еще больше усугубляют гуманитарную катастрофу в Сирии, несут страдания мирному населению, по сути потакают террористам, семь лет терзающим сирийский народ, провоцируют новую волну беженцев из этой страны и региона в целом. «Нынешняя эскалация ситуации вокруг Сирии оказывает разрушительное воздействие на всю систему международных отношений. История расставит всё по своим местам, и она уже возложила на Вашингтон тяжелую ответственность за кровавую расправу с Югославией, Ираком, Ливией. Россия созывает экстренное заседание Совета Безопасности ООН для обсуждения агрессивных действий США и их союзников», - отмечается в заявлении.
Путин также отметил, что ракетный удар США и союзников был реализован без санкции Совета Безопасности ООН, в нарушение Устава ООН, норм и принципов международного права. Он назвал эти действия «актом агрессии против суверенного государства, которое находится на переднем крае борьбы с терроризмом»
«Вновь, как и год назад, когда США атаковали в Сирии авиабазу «Шайрат», в качестве предлога использована инсценировка применения отравляющих веществ против гражданского населения – на этот раз в Думе, пригороде Дамаска. Российские военные эксперты, побывав на месте мнимого инцидента, не обнаружили следов применения хлора или другого отравляющего вещества. Ни один местный житель не подтвердил факт химической атаки.
Организация по запрещению химического оружия направила в Сирию своих специалистов для выяснения всех обстоятельств. Но группа западных стран этим цинично пренебрегла, предприняв военную акцию, не дождавшись итогов расследования», - говорится в заявлении.