Ես համաձայն չեմ Գեւորգ Կոստանյանի կարծիքին: NEWS.am-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության մամուլի խոսնակ, խորհրդարանի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով հանրապետական պատգամավոր, նախկին գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանի հայտարարությունն այն մասին, որ յուրաքանչյուր սթափ դատող մարդ պետք է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին աջակցի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման հարցում:
Նրա խոսքով՝ ինքը դեմ չէ արտահերթ ընտրություններին. «Հարցը ժամկետը չէ, այլ մեթոդը»: Նա նշեց, որ բազմիցս է ասել իշխանության տարանջատման սկզբունքը հարգելու, Սահմանադրությունը պաշտպանելու եւ երկխոսությունն ու այն պայմանավորվածություններն ապահովելու մասին, որոնց հիման վրա խորհրդարանը քվեարկեց Փաշինյանի օգտին: Մասնավորապես՝ խոսքը Ընտրական օրենսգրքի, կուսակցությունների մասին օրենքի բարեփոխումների մասին է, այն ամենի, ինչի մասին խոսում էր Փաշինյանն ինքը: Եվ հենց Փաշինյանն էր դեռեւս մեկ ամիս առաջ ասում, որ ընտրությունները տեղի են ունենալու հաջորդ տարվա մայիս-հունիսին, հիշեցրեց Շարմազանովը:
Ինչ վերաբերում է հարցին՝ ՀՀԿ-ն արդյոք թեկնածու կառաջադրի վարչապետի պաշտոնում Փաշինյանի հրաժարականի դեպքում արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու համար, Շարմազանովը պատասխանեց, որ հաշվի առնելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության եւ Փաշինյանի միջեւ հուշագիրը, հաշվի առնելով, որ ՀՀԿ խմբակցությունը արդեն խորհրդարանական մեծամասնություն չէ, նույնիսկ եթե ՀՀԿ-ն տեսականորեն թեկնածու առաջադրի, չունի անհրաժեշտ 53 ձայնը: «Թեկնածուի առաջադրումը չպետք է ինքնանպատակ լինի: Թեկնածու առաջադրում են, եթե կա ձայների անհրաժեշտ քանակություն: Մենք ունեինք 49 ձայն, արդեն 48»,- նշեց նա:
Նրա խոսքով՝ Երեւանի ավագանու ընտրություններից հետո Փաշինյանն արհեստականորեն օրակարգ բերեց արտահերթ ընտրությունները դեկտեմբերին  անցկացնելու հարցը: «Դեռեւս մի քանի օր առաջ՝ հոկտեմբերի 2-ին բանակցությունների ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստանը», ՀՅԴ-ն եւ ՀՀԿ-ն հրաժարվեցին ստորագրել զիջումների փաստաթղթի տակ: Այդ ժամանակ այս ուժերը միակարծիք էին, որ հարցը ոչ թե ժամկետն է, այլ անհրաժեշտ գործողությունները, որոնց մասին խոսվել էր նախկինում: Դեռեւս 3 օր առաջ ԲՀԿ-ն սրան համաձայն էր, անգամ աջակցեց հայտնի օրինագծին, իսկ այօր նրա առաջնորդը հուշագիր է ստորագրել…»,- ասաց ԱԺ փոխխոսնակը:
Շարմազանովը նշեց, որ անկախ ՀՀԿ որոշումից, իր կարծիքը չի փոխի. «Ես չեմ կարող համաձայնվել, որ Սահմանադրությունը բռնաբարեն, խորհրդարանը չհարգեն եւ միջամտեն օրենսդիր իշխանության գործերին: Որոշ մարդիկ այսօր ասում են, որ Փաշինյանն ազնիվ է: Մի՞թե: Մի՞թե ազնիվ է մարդկանց խորհրդարան տանելը, գործընկերներին սպառնալը, առանց պատճառի ասֆալտին պառկեցնելը, դատական համակարգի վրա ճնշում գործադրելը: Եթե այս ամենով հանդերձ՝ իմ գործընկեր պատգամավորները կարծում են, որ դա ազնիվ է, ապա ազնվության մասին իմ եւ նրանց պատկերացումները չեն համընկնում»:
Նա կրկին նշեց, որ արդեն առնվազն երեք ամիս ՀՀԿ-ն խորհրդարանում մեծամասնություն չէ, եւ նրա համար անհասկանալի ու անընդունելի են «Փաշինյանի, նրա կողմնակիցների ու նրանց սպասարկող լրատվամիջոցների կողմից մանիպուլյացիաները, սլաքը ՀՀԿ-ի կողմն ուղղելը, որ ամեն ինչում նրան մեղավոր դարձնի»: «Սա ի՞նչ կինո է: Ի՞նչ կապ ունի ՀՀԿ-ն: Ուզում ես հրաժարական տուր, ուզում ես՝ մի տուր: ՀՀԿ-ն անհրաժեշտ 53 ձայնը չունի»,- ասաց Շարմազանովը:
Շարմազանովը նշեց, որ ՀՀԿ-ում չի քննարկվել վարչապետի թեկնածուի առաջադրման հարցը: «Միակ բանը, որ քննարկել ենք, որ գործընթացը պետք է ընթանա Սահմանադրությանը համապատասխան, որ հարկավոր է ապահովել խորհրդարանաի անկախությունը եւ որ գործադիր իշխանությունը չպետք է միջամտի օրենսդիր իշխանության աշխատանքին:
Այս բոլոր երեք կետերը Փաշինյանը եւ նրա կառավարությունը խախտել են...Եվ եթե կան իրավաբան պատգամավորներ կամ ոչ իրավաբաններ, որոնք այլ կարծիք ունեն այս հարցով....Կյանքը շարունակվում է եւ սա կանցնի: Մենք ավելի ուժեղ քաղաքական գործիչներ ենք տեսել, անձի պաշտամունք, որոնք մեկ կամ երկու տարուց զրո են դարձել: Իսկ այս բոլոր հեքիաթներն այն մասին, որ եթե Փաշինյանը չմնա, պետությունը կփլուզվի, թող իրենց պահեն: Եթե Փաշինյանը բռնապետության ճանապարհով է գնում, ես պետք է նրան պաշտպանե՞մ: Եթե երկրում ոչնչացնում են կարծիքների պլյուրալիզմը, իսկ պետության ղեկավարը խորհրդարանի ամբիոնից սպառնալիքներ է հնչեցնում եւ մարդկանց բերում է շենքի մոտ, ճնշում գործադրում, ես պետք է դա պաշտպանե՞մ», - վրդովվեց Շարմազանովը՝ նշելով, որ «այս բոլոր որոշումներն ընդունվել են ճնշման տակ»:
«Այդ հայհոյանքները եւ սպառնալիքները սոցցանցերում, 20-30 հազար մարդ խորհրդարանի մոտ: Ամեն մեկը չի կարող այդ ճնշմանը դիմանալ: Մնացել է ընդամենը մի քանի նման մազոխիստ, ինչպես մենք ենք»:
Նա նշեց, որ պետական մտածողության տեսանկյունից քննադատությունն օգտակար է իշխանության համար, քան շաբաթական 6 անգամ կարծիքի փոփոխությունը:
«Հայաստանին կարծիքների պլյուրալիզմ է պետք, եթե անգամ երկրում մեկ մարդ է մնում, որն այլ կերպ է մտածում, այդ այլախոհությունը հարկավոր է պաշտպանել: Իսկ վերջին 5 ամիսների ընթացքում Փաշինյանը եւ նրա կողմնակիցները փորձում են Հայաստանում ոչնչացնել կարծիքների պլյուրալիզմը:
Ես գիտեմ, որ այժմ շատերը կվրդովվեն իմ բառերից: Բայց ինձ պետք չէ պատգամավորական մանդատը: Ես այսօր գտնվում են Թուրքիայում եւ պաշտպանում եմ Հայաստանի շահերը: Եվ ոչ ոք չի կարող ասել, որ ես առաջնորդվել եմ անձնական եւ կուսակցական շահերով: Թող ոչ ոք չմտածի, որ հանրապետականները պայքար են մղում իրենց մանդատների համար: Խնդիրը բովանդակության մեջ է: Չի կարելի ոտնահարել Սահմանադրությունը, ճնշել խորհրդարանին: Հայաստանում չպետք է մարդ լինի, որն ինչն էլ անի, բոլորն ասեն, որ նա ճիշտ է: Ստալինը կերազեր, որ անձի նման պաշտամունք ունենար: Ուր ենք մենք գնում...»
Շարմազանովը նաեւ շնորհավորեց «Բարգավաճ Հայաստանին» եւ Փաշինյանին հուշագրի ստորագրման կապակցությամբ: «Դրանք քաղաքական գործընթացներ են, քաղաքականության մեջ ինձ ոչինչ չի զարմացնում»:
Հարցին՝ ինչպես են լինելու ըստ նրա հետագա քաղաքական զարգացումները, նա նշեց, որ կլինեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
«Միթե, պարզ չէ: Վերջն արդեն եկել է: Հայաստանում բռնաբարել են Սահմանադրությունը եւ իշխանության տարանջատման սկզբունքները: Առաջին անգամ Հայաստանում գործադիր իշխանությունն ուժով ներխուժել է օրենսդիր իշխանության տարածք: Կոչեք դա ժողովրդի ցանկություն...Ինչպես ուզում եք անվանեք...Ժամանակին այդպես վարվեց Բոնապարտը, Հիտլերը, բոլշեւիկները նույնպես ժողովրդի անունով էին պաշտպանվում՝ տրոցկիստներին գնդակահարելով:
Արդեն կարեւոր չէ, թե ով ինչքան տոկոս կհավաքի: Սա վերջն է: Պլյուրալիզմը Հայաստանում մահացել է: Պարզապես մենք կունենանք ոչ թե վարչապետ, այլ թագավոր, բռնապետ կամ բռնակալ: Սա՞ էիք ուզում: Վայելեք: Ես այս ամենն ասում եմ, հասկանալով, որ Հայաստանի բնակչության մեծ մասի մոտ իմ խոսքերը հակառակ ռեակցիա կառաջացնեն; Բայց ես սա ասում եմ ինձ համար, որպեսզի իմ խիղճը մաքուր լինի: Ստացվում է, որ ով հավաքում է 20-30 կամ 100 հազար մարդ, կարող է ինչ ուզի անի՞: Սակայն քաղաքականության մեջ միշտ գործում է բումերանգի օրենքը: Ես այս ամենն ասում եմ նաեւ մեր սխալները հաշվի առնելով»,- եզրափակեց նա:

Я не разделяю мнение Геворка Костаняна. Об этом заявил в беседе с Новости Армении-NEWS.am заявил пресс-секретарь Республиканской партии Армении, вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов, комментируя заявление депутата от РПА, бывшего генпрокурора Геворка Костаняна о том, что каждый здравомыслящий человек должен поддержать премьер-министра Никола Пашиняна и проведение внеочередных парламентских выборов.
По его словам, он не против досрочных выборов. «Вопрос не в сроках, в методе». Он отметил, что неоднократно говорил о необходимости уважения принципа разделения власти, защиты Конституции и обеспечения диалога и тех договоренностей, на основании которых парламент проголосовал за Пашиняна. В частности, речь идет о реформах в ИК, законе о партиях - все то, о чем говорил сам Пашинян. И именно Пашинян еще месяц назад, говорил что выборы должны состояться мае-июне следующего года, напомнил Шармазанов.
Что касается того, будет ли выдвигать РПА кандидата на пост премьера в случае его отставки для проведения внеочередных выборов, Шармазанов отметил, что с учетом меморандума между партией «Процветающая Армения» и Пашиняном, с учетом того, что фракция РПА уже  не является парламентским большинством, даже если РПА теоретически выдвинет кандидата у нее нет необходимых 53 голосов. «Выдвижение кандидата не должно быть самоцелью. Кандидата выставляют, если есть необходимое количество голосов. У нас было 49, уже 48», - отметил он.
По его словам, после выборов в Совет старейшин Еревана Пашинян искусственным образом ввел в повестку вопрос о проведение досрочных выборов в декабре. «Еще несколько дней назад, во время переговоров 2 октября, «Процветающая Армения», АРФ Дашнакцутюн и РПА отказались поставить подписи под этим документом уступок. Тогда все эти силы были единны во мнении, что вопрос не в сроках, а в необходимых действиях, о которых говорилось раньше. Еще три дня назад ПА была с этим согласна, и даже поддержала известный законопроект, а сегодня ее лидер подписал меморандум...»
Шармазанов отметил, что вне зависимости от решения РПА, не изменит своего мнения. «Я не могу согласиться с тем, что надо насиловать Конституцию,  не уважать парламент и вмешиваться в дела законодательной власти. Некоторые люди говорят сегодня, что Пашинян честный. Да неужели? Разве честно вести людей на парламент, угрожать коллегам, без причины укладывать на асфальт, оказывать давление на судебную систему? Если при всем этом, мои коллеги-депутаты считают, что это честно, то моё с ними представление о честности не совпадает».
Он вновь отметил, что уже минимум три месяца РПА не является большинством в парламенте, и для него непонятны и неприемлемы «манипуляции со стороны Пашиняна, его сторонников и обслуживающих их СМИ, перенаправить стрелки на РПА, чтобы сделать ее во всем виноватой». «Что это за кино? Причем тут РПА. Хочешь, подавай в отставку, хочешь не подавай. У РПА нет необходимых 53 голосов».
Шармазанов отметил, что в РПА не обсуждался вопрос выдвижения кандидата в премьеры. «Единственное, что обсуждали, что процесс должен протекать в соответствии с Конституцией, что необходимо обеспечить независимость парламента, и что исполнительная власть не должна вмешиваться в работу законодательной власти. Все три пункта Пашинян и его правительство нарушили...И если есть депутаты-юристы или не юристы, которые придерживаются иного мнения по этому вопросу.... Жизнь продолжается, и это пройдет. Мы видели более сильных политиков, культ личности, которые через год или два стали нулем. А все эти сказки о том, что если Пашинян не останется, государство развалится, пусть держат при себе. Если Пашинян идет к диктатуре, я должен его защищать? Если в стране убивают плюрализм мнений, а глава государства сыплет угрозами с трибуны парламента и приводит людей к зданию, оказывает давление, я должен это защищать», - возмутился Шармазанов, отметив, что «все эти решения приняты под давлением».
«Эти ругательства и угрозы в соцсетях, 20-30 тысяч человек у парламента. Не каждый готов выдержать этот прессинг. Осталось только несколько таких мазохистов, как мы».
Он отметил, что с точки зрения государственного мышления критика полезнее для власти, чем изменение мнения по 6 раз на неделе. «Армении необходим плюрализм мнений, если даже в стране останется один человек, который думает иначе, это инакомыслие необходимо защищать. А за последние пять месяцев Пашинян и его сторонники пытаются убить в Армении плюрализм мнений. Я знаю, что сейчас многих возмутят на мои слова. Но мне не нужен депутатский мандат. Я сегодня нахожусь в Турции и защищаю интересы Армении. И никто не может сказать, что я руководствовался личным и партийными интересами. Пусть никто не думает, что республиканцы ведут борьбу за свои мандаты. Проблема в содержании. Нельзя попирать Конституцию, давить на парламент. В Армении не должно быть человека, который чтобы не сделал, все говорили, что он прав. Сталин мечтал бы, что у него бы такой культ личности. Куда мы идем...»
Шармазанов также поздравил «Процветающую Армению» и Пашиняна в связи с подписанием меморандума. «Это политические процессы, меня в политике ничего не удивляет».
На вопрос, каковы на его взгляд дальнейшие политические развития, он отметил, что будут внеочередные парламентские выборы. «Разве неясно?! Конец уже настал. В Армении изнасиловали Конституцию и принцип разделения власти. Впервые в Армении исполнительная власть силой ворвалась на территорию законодательной власти. Назовите это желанием народа...Как хотите это, назовите... Также поступил в свое время Бонапарт, Гитлер, большевики тоже прикрывались именем народа, расстреливая троцкистов. Уже неважно, кто сколько процентов наберет. Это конец. Плюрализм умер в Армении. Просто у нас будет не премьер, а царь, диктатор или тиран. Этого хотели? Наслаждайтесь. Я все это говорю, понимая, что у большей части населения Армении мои слова, скорее всего, вызовут противоположную реакцию. Но я говорю это для себя, чтобы моя совесть была чиста. Получается, что кто собирает 20-30 или 100 тысяч человек, может делать что хочет? Однако в политике всегда действует закон бумеранга. Я это говорю также с учетом наших ошибок», - заключил он.