Ստրասբուրգում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործով Ադրբեջանի իշխանությունների հետ սկսել է հաղորդակցության ընթացակարգը: Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց անձամբ Ալեքսանդր Լապշինը:
«Սա նշանակում է, որ ՄԻԵԴ-ում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը ստացել է երկրի ղեկավարությանը ներկայացված սպանության փորձի մեղադրանքով իմ դիմումը: Նրանց 3 ամիս է հատկացվել առարկություններ ներկայացնելու համար: Ինձ անկեղծորեն հետաքրքրում է, թե այդ պարոնները ինչ են առարկելու Իսրայելում, ԱՄՆ-ում, Ռուսաստանում եւ Նիդեռլանդներում միանգամից 4, իրարից անկախ դատաբժշկական հանձնաժողովներին, որոնք ընդունել են, որ Բաքվում ինձ հետ տեղի ունեցածը սպանության փորձ էր»,- նշեց Լապշինը:
2016-ի վերջին բլոգեր ու ճանապարհորդ Ալեքսանդր Լապշինը ձերբակալվել էր Մինսկում Ադրբեջանի պահանջով, որը նրան «սև ցուցակում» էր ներառել առանց Բաքվի հետ համաձայնեցնելու Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետություն այցելելու համար։ Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը որոշել էր բավարարել Ադրբեջանի հարցումը ու արտահանձնել Լապշինին։ Բաքվի դատարանը Լապշինին երեք տարվա ազատազրկման էր դատապարտել։
Սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել է հրաման՝ Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին ներում շնորհելու մասին։ Միաժամանակ պարզվել է, որ բանտում Լապշինին քիչ էր մնում ինքնասպանության հասցնեին։

The European Court of Human Rights (ECHR) has started the procedure of communication with Azerbaijani authorities, in connection with the case involving Blogger Alexander Lapshin, the latter himself told Armenian News-NEWS.am.
“This means that Azerbaijan’s representative at the ECHR has received my petition with the accusation of attempted murder presented [against] the country’s leadership,” Lapshin said. “They [the Azerbaijani authorities] have been given three months to submit objections.
“[But] I’m honestly interested in to what those [Azerbaijani] gentlemen will object to the at once four independent forensic medical commissions in Israel, US, Russia and the Netherlands, [and] which have accepted that what happened to me in Baku was attempted murder.”
In late 2016, Israeli, Russian, and Ukrainian citizen blogger Alexander Lapshin was detained in Belarus, and based on his international arrest warrant by Azerbaijan. Baku had “blacklisted” him fo visiting Nagorno-Karabakh (Artsakh) without getting Azerbaijan’s “consent.”
Subsequently, Belarus extradited Lapshin to Azerbaijan, and a court in capital city Baku sentenced him to three years in prison.
But on September 11, 2017 Azerbaijan President Ilham Aliyev signed an executive order of granting pardon to this blogger.
Lapshin left Azerbaijan on September 14 and went to Israel.
It turned out, however, that Alexander Lapshin had been close to committing suicide in the Baku prison.