Թուրքիան պետք է հաշտվի իր պատմության հետ, պատասխան տա եւ ներողություն խնդրի։ Այս մասին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում նոյեմբերի 5-ին հայտարարեց Հունաստանի նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը՝ անդրադառնալով հայերի եւ պոնտացի հրեաների ցեղասպանությանը։
«Մենք հիշում ենք Հայոց ցեղասպանությունը եւ Պոնտացի հրեաների ցեղասպանությունը։ Ուրախ ենք, որ ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի խորհրդարանին՝ Պոնտացի հույների ցեղասպանությունը ճանաչելու համար»,- նշեց նա՝ հիշեցնելով, որ 1996թ․ Հունաստանի խորհրդարանը եւս ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը՝ ապրիլի 24-ը հայտարարելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր, իսկ 2014թ․ քրեականացրել է Հայոց ցեղասպանության հերքումը։
Հունաստանի նախագահն անդրադարձավ նաեւ երկու ժողովուրդների սփյուռքերի համագործակցությանը։ «Մենք հսկայական տարածքներ եւ մեծ թվով բնակչություն չունենք, սակայն սփյուռքի շնորհիվ մենք սահմաններ չունենք։ Սփյուռքում մարդիկ չեն մոռանում հայրենիքը, եւ դա նրանց ամենագլխավոր ձեռքբերումն է»,- նկատեց Պավլոպուլոսը՝ հավելելով, որ ինքն ակտիվորեն շփվում է Հունաստանի հայ համայնքի հետ։
Նախագահի խոսքերով, իր այցը Հայաստանի եւ Հունաստանի հարաբերություններում նոր հեռանկարներ է բացում։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հոկտեմբերի 29-ին ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձեւը։

Турция должна примириться со своей историей, дать ответ и извиниться. Об этом на совместной пресс-конференции с президентом Армении Арменом Саркисяном 5 ноября заявил президент Греции Прокопис Павлопулос, коснувшись Геноцида армян и геноцида понтийских греков. «Мы помним Геноцид армян и геноцид понтийских греков.
Рады, что Палата представителей США признала Геноцид армян. Хочу поблагодарить за принятие парламентом Армении Геноцида понтийских греков», - отметил он, напомнив, что в 1996 году парламент Греции признал Геноцид армян, установив 24 апреля Днем памяти Геноцида армян, а в 2014 году криминализировал отрицание Геноцида армян.
Президент Греции коснулся также сотрудничества диаспор двух народов. «У нас нет огромных территорий и большого количества населения, однако благодаря нашим диаспорам у нас нет границ. Люди в диаспоре не забывают родину, и это их самое главное достижение»,- заметил Павлопулос, добавив, что сам активно общался с армянской диаспорой в Греции.