Ուկրաինան Ադրբեջան երկրի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու պաշտոնական այցի նախօրեին Ադրբեջան է արտաքսել ադրբեջանցի ընդդիմադիր բլոգեր Էլվին Իսաեւին: Այս մասին հայտնում է «Եվրոպական պրավդան»՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի պետական միգրացիոն ծառայության մամուլի ծառայությանը:
«Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, 1980 թվականի ծնված Իսաեւ Էլվին Իլթիհամօղլուն 2019 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Ուկրաինայից արտաքսվել է Ադրբեջան՝ Ուկրաինայի միգրացիոն օրենսդրության խախտման պատճառով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Իսաեւին դեկտեմբերի 14-ին տեղափոխել են Ադրբեջանի ուղղիչ ծառայության №1 քննչական մեկուսարան: Սա կատարվել է Նասիմինսկի շրջանային դատարանի 2019 թվականի օգոստոսի 22-ի որոշման հիման վրա:
Ավելի վաղ մի շարք ուկրաինական լրատվամիջոցներ հայտնել էին Կիեւում բլոգերի խորհրդավոր անհետացման մասին:
ZMINA պարբերականը հայտնել է, որ 39-ամյա բլոգերին եւ քաղակտիվիստին վերջին անգամ տեսել են Կիեւի Սվյատոշինսկի շրջանի Պալադին փողոցի շենքի մոտ, որտեղ նա բնակվում էր ծանոթների մոտ:
Իսաեւը 2019 թվականի սեպտեմբերի վերջին Կիեւ էր եկել Ռուսաստանի Դաշնությունից, որտեղ բնակվում էր երկար ժամանակ: 2019-ի օգոստոսին ռուսական ոստիկանությունն անսպասելի նրան ձերբակալել էր:
Դատաքննությունից հետո նրա ռուսական անձնագիրը ճանաչել էին «ապօրինի տրված» եւ առգրավել էին: Իրեն՝ բլոգերին ուղարկել էին արտասահմանցիների ժամանակավոր պահման կենտրոն՝ Ադրբեջան հետագա արտահանձնման համար:
Իսաեւը սեպտեմբերի 11-ին ՄԻ Եվրադատարանի շտապ միջամտության շնորհիվ ազատվել էր, որը կիրառել էր «39 կանոնը» եւ արգելել էր նրան հանձնել Ադրբեջանին: Դրանից հետո ակտիվիստը մեկնել էր Ուկրաինա:
Իսաեւը սուր քննադատության է ենթարկել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին, նրան անվանել է բռնապետ եւ պատմել Ադրբեջանում կոռուպցիայի մասին: Բլոգերը միաժամանակ ուկրաինամետ ակտիվիստ չէ:
Արժե նշել, որ առաջիկա շաբաթ սպասվում է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու այցը Ադրբեջան:
Մեհրիբան Ալիեւան շարունակում է «իր» մարդկանց ներդնել ուժային կառույցներում
Գուրբանովը երկար տարիներ աշխատել է Ադրբեջանի առաջին տիկնոջը պատկանող PASHA Holding LLC-ում․․․
ԱՄՆ-ը խորապես անհանգստացած է Ադրբեջանում ընդդիմադիր գործիչների կալանավորմամբ. Փրայս
Իշխանություններին հորդորում ենք շուտափույթ ազատ արձակել նրանց...
Ադրբեջանի իշխանությունները գործի են անցել Նախիջեւանում. ձերբակալվել է ֆինանսների նախարարը
Ձերբակալվել է Նախիջեւանի ֆինանսների նախարարը...
BBC-ին մեղադրել են ադրբեջանական բռնապետությանն արդարացնելու մեջ
Օգոստոսին BBC World News-ի հեռուստադիտողներին խոստացել էին, որ նրանք կիմանան, թե ․․․
Ադրբեջանցի ընդդիմադիր գործիչը հայտնել է ոստիկանությունում խոշտանգումների մասին
Քերիմլին Turan գործակալությանը հայտնել է, որ փաստաբանի եւ նրա պաշտպանյալի շփման գաղտնիությունը խախտվել է․․․

Ukraine deported opposition Azerbaijani blogger Elvin Isayev to Azerbaijan ahead of President Volodymyr Zelenskyy to Azerbaijan, European Truth reported referring to the State Migration Service of Azerbaijan.
Isayev was placed in remand prison No. 1 of the Azerbaijani Prison Service on December 14 based on the decision of the Nasimi District Court dated August 22, 2019.
A number of Ukrainian media reported the mysterious disappearance of a blogger in Kiev.
Isayev arrived in Kyiv at the end of September 2019 from Russia, where he lived for a long time. In August 2019, Russian police suddenly detained him.
After the trial, his Russian passport was recognized as illegally issued and seized. The blogger was sent to a center for temporary detention of foreigners for subsequent extradition to Azerbaijan.
On September 11, Isayev was released thanks to the emergency intervention of the European Court of Human Rights, which applied rule 39 and prohibited its extradition to Azerbaijan. After that, the activist left for Ukraine.
Isayev sharply criticized Azerbaijani President Ilham Aliyev, called him a dictator and talked about corruption in Azerbaijan. The blogger is not a pro-Ukrainian activist.
It is worth noting that President Volodymyr Zelenskyy is expected to visit Azerbaijan in the coming weeks.