Մյունխենում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հանդիպումը բանակցային գործընթացի վրա որեւէ դրական ազդեցություն չի ունեցել: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՅԴ «Հայ դատի» եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը
Նրա խոսքով՝ հանդիպումն, ըստ էության, վերաբերում էր ոչ այնքան 2 երկրների առաջնորդներին, որքան կազմակերպիչներին, որոնք ցանկանում էին բաց ձեւաչափով շփում անցկացնել: «Բանավեճի կազմակերպիչները հետապնդում էին քարոզչական նպատակներ, եւ նրանք դրանց հասան: Ինչ վերաբերում է հակամարտության կարգավորմանը, ապա չեմ կարծում, որ բանակցային գործընթացը պետք է սկսել Տիգրան Մեծի ժամանակներից»,- նշեց Մանոյանը:
Նրա պարզաբանմամբ՝ արտահայտված կամ չարտահայտված այս կամ այն մտքերը հազիվ թե թաքուն նպատակ կամ իմաստ ունենային: «Այսպիսի ձեւաչափի հանդիպումներում զրուցակիցները հաճախ բաց են թողնում ինչ-որ մանրամասներ, եւ սա նորմալ է: Այդպիսի վերապահումներին է վերաբերում, օրինակ, Ալիեւի այն հայտարարությունը, թե Ղարաբաղը ճանաչել են ավելի քան տասնյակ երկրներ»,- ամփոփեց Կիրո Մանոյանը:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 15-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Մյունխենյան անվտանգության համաժողովի շրջանակում մասնակցել էին ղարաբաղյան հիմնախնդրով հրապարակային բանավեճի:

YEREVAN. – The meeting between Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijan’s President Ilham Aliyev in Munich had no positive impact on the Karabakh negotiation process. Giro Manoyan, head of the Political Affairs Bureau and the Armenian Cause Office of the Armenian Revolutionary Federation (ARF) Dashnaktsutyun Party of Armenia, told this to Armenian News-NEWS.am.
According to him, the meeting was actually not so much about the leaders of the two countries, but about the organizers who wanted to hold a communication in an open format. "The organizers of the debate pursued propaganda goals, and they achieved them," Manoyan said. "As for the settlement of the [Artsakh (Nagorno-Karabakh)] conflict, I do not think that the negotiation process should start from the times of Tigranes the Great."
According to him, the ideas expressed or not expressed hardly had any hidden purpose or meaning. "In meetings of this format, the interlocutors often miss some details, and this is normal," Giro Manoyan concluded. "For example, Aliyev's statement that Karabakh has been recognized by more than a dozen countries refers to such reservations."