Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակը վերահսկվում է: Այս մասին մարտի 25-ին ճեպազրույցի ժամանակ ասաց Արդարադատության նախարարության հակակոռուպցիոն եւ քրեակատարողական քաղաքականության մշակման վարչության պետ Արփինե Սարգսյանը:
Վարչության պետի խոսքով՝ հաշվի առնելով համակարգի առանձնահատկությունները մտցվել են սահմանափակումներ, արգելված են տեսակցությունները եւ հանձնուքները: Առողջապահության նախարարության հետ համատեղ անցկացվում են կանխարգելիչ միջոցառումներ, վարչական շենքերի եւ բնակելի գոտու մշակում, գնվել են էլեկտրոնային ջերմաչափեր: Չափում են բոլոր ելումուտ անողների ջերմությունը: Արփինե Սարգսյանը նաեւ հայտնեց, որ թեստեր են անցկացվել, արդյունքները բացասական էին:
Այն հարցին, թե ի՞նչ գործողություններ կլինեն վիրուս հայտնաբերվելու դեպքում, Սարգսյանը նշեց, որ ախտանիշներ հայտանբերելու դեպքում մարդուն կմեկուսացնեն, եւ եթե թեստի արդյունքները դրական լինեն, նրան, ինչպես մյուսներին, կբուժեն:

Ситуация в уголовно-исполнительных учреждения Армении в связи с коронавирусом контролируется. Об этом заявила начальник управления разработки антикоррупционной и пенитенциарной политики Министерства юстиции Арпине Саркисян 25 марта на брифинге.
По словам начальника управления, учитывая особенности системы, введены ограничения, запрещены свидания и передача посылок. Совместно с Министерством здравоохранения проводятся профилактические мероприятия, обработка административных зданий и жилой зоны, закуплены электронные термометры. Всем входящим и выходящим проверяют температуру. Арпине Саркисян также сообщила, что были проведены тесты, результаты отрицательные.
На вопрос о том, какими будут действия в случае обнаружения вируса, Саркисян отметила, что при обнаружении симптомов человек будет изолирован, и если результаты теста окажутся положительными, его будут лечить как и других.