ԵՄ-ը Հայաստանի 3000 խոցելի տնտեսություններին օգնություն կտրամադրի, այդ թվում՝ տարեցներին, սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց եւ բազմազավակ ընտանիքներին՝ Շիրակի, Տավուշի, Լոռիի մարզերում: Այս մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի կողմից ներկայացված փաստաթղթում:
Կորոնավիրուսի հետեւանքների դեմ պայքարի շրջանակում Եվրահանձնաժողովն աջակցում է իր գործընկերներին եւ 140 մլն եվրո կհատկացնի Հայաստանին, Ադրբեջանին, Բելառուսին, Վրաստանին, Մոլդովային եւ Ուկրաինային:
Մոտակա օրերին Հայաստանում կգործարկվի Կարմիր խաչի և այլ տեղական ՀԿ-ների հետ համատեղ ծրագրեր  ուղղված՝ տարեցների, անապահով ընտանիքների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց աջակցությանը, այդ թվում մարզերում: Այս փաթեթի շրջանակներում մինչև ամառ Հանձնաժողովը կհայտարարի «Արևելյան գործընկերության համերաշխության ծրագիրը», որը կուղղվի բնակչության առավել տուժած հատվածների, քաղհասարակության կազմակերպությունների աջակցությանը, մասնավորապես՝ հատկացնելով ենթադրամաշնորհներ տեղական, ավելի փոքր կազմակերպություններին։ Միաժամանակ, ս․թ․ մարտի 25-ին հայտարարվել է ընդհանուր 3 միլիոն եվրո բյուջե Հայտամրցույթ՝ աջակցելու  քաղհասարակության կազմակերպություններին, որոնք նպաստելու են սոցիալական բարեկեցությանը, այդ թվում՝ COVID-19 համավարակի բռնկման հետևանքների վերականգնմանը։
Կգործարկվի 100 մլն եվրո աջակցության տրամադրման տարածաշրջանային նոր ծրագիր,  որը կօգնի ՓՄՁ-ներին, ներառյալ ինքնազբաղված անձանց և այլոց, հեշտությամբ ստանալ հայկական դրամով վարկեր և ճգնաժամից հետո խթանել իրենց բիզնեսը: Այն համալրվելու է հայաստանյան ՓՄՁ-ների համար հասանելի 13 մլն․, եվրո արժողությամբ աջակցության նոր ծրագրով։
ԵՄ-ն և ՀՀ կառավարությունը համատեղ ուսումնասիրում են նաև Հայաստանի համար Հարևանության ներդրումային պլատֆորմի շրջանակներում ավելի քան 30 միլիոն եվրո մոբիլիզացնելու հնարավորությունը, գոյություն ունեցող ծրագրերի  միջոցով։
Եվրոպական միությունը միաժամանակ աշխատում է ընթացիկ ծրագրերի վերաձևակերպման ուղղությամբ՝ արձագանքելու Հայաստանի կարիքներին`համաճարակի դեմ պայքարում: Այս տրամաբանությամբ նախորդ շաբաթ իրականացվել է 1,75 միլիոն եվրո հատկացում՝ Պետական ֆինանսների քաղաքականությանը ԵՄ բյուջետային աջակցության ընթացիկ ծրագրի շրջանակներում:Նույն տրամաբանությամբ, քննարկումներ են ընթանում ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ  միասին Հայաստանում COVID-19 վարակի կանխարգելման և կառավարման նպատակով տեխնոլոգիական լուծումների ուսումնասիրության  և աջակցության հնարավորությունների վերաբերյալ։
Զուգահեռաբար, արդեն հաստատվել է և առաջիկայում կմեկնարկի քաղաքացիական պաշտպանության բարելավմանը և աղետների ռիսկերի կառավարմանը միտված՝ ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության նոր Թվինինգ ծրագիրը Շվեդիայի և Լիտվայի քաղաքացիական պաշտպանության գործակալությունների հետ համատեղ։
Հանձնաժողովը պատրաստ է նաև օժանդակել Հայաստանին ԹԱՅԵՔՍ-ի՝  գործընկերային գործիքի միջոցով՝ օգտագործելով ԵՄ անդամ երկրների փորձագիտությունը, փորձը և գործելակերպի լավագույն օրինակները՝ արտակարգ իրավիճակների պատրաստվածության արձագանքման սխեման և առողջապահական համակարգերը գնահատելու համար։

Over 3,000 vulnerable households in Armenia, with elderly people and people with disabilities and large families in Shirak, Tavush and Lori regions will receive humanitarian aid packages thanks to the support of the European Union, the European Commission said.
In response to the coronavirus pandemic in the Eastern Partnership, European Commission has reallocated €140 million for the most immediate needs in Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova, and Ukraine.
In Armenia, a project with the Red Cross will be launched in the coming days to support the elderly, vulnerable families, and people with disabilities. By the summer, and as part this package, the Commission will the launch of the “Eastern Partnership Solidarity Programme” which will target the most affected parts of the populations through civil society support and notably sub-grants to smaller, local organisations. Additionally a new call for proposals, worth €3 million, was launched on 25 March, to support civil society organisations contribute to social well-being, including those impacted by the COVID19 outbreak.
This will be complemented by a new support programme targeting Armenian SMEs worth €13 million. The EU is also exploring to mobilise over €30 million from existing programmes in coordination with the Armenian government.
The EU is also reorienting ongoing support programmes to address Armenia's needs to respond to the pandemic. As a result, €1.75 million has already been disbursed under a Public Finance Policy Reform budget support programme to provide immediate support to the government.
In parallel, a new Twinning programme of the Ministry of Emergency Situations in partnership with the Swedish and Lithuanian civilian protection agencies has been approved and will start soon to improve civil protection and disaster risk management. The Commission also stands ready to provide assistance to Armenia through TAIEX, its peer to peer instrument, by using EU Member States expertise, experience and examples of good practice on assessing emergency preparedness response scheme and health systems.