ԵՄ-ը Հայաստանի 3000 խոցելի տնտեսություններին օգնություն կտրամադրի, այդ թվում՝ տարեցներին, սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց եւ բազմազավակ ընտանիքներին՝ Շիրակի, Տավուշի, Լոռիի մարզերում: Այս մասին ասվում է Եվրահանձնաժողովի կողմից ներկայացված փաստաթղթում:
Կորոնավիրուսի հետեւանքների դեմ պայքարի շրջանակում Եվրահանձնաժողովն աջակցում է իր գործընկերներին եւ 140 մլն եվրո կհատկացնի Հայաստանին, Ադրբեջանին, Բելառուսին, Վրաստանին, Մոլդովային եւ Ուկրաինային:
Մոտակա օրերին Հայաստանում կգործարկվի Կարմիր խաչի և այլ տեղական ՀԿ-ների հետ համատեղ ծրագրեր  ուղղված՝ տարեցների, անապահով ընտանիքների և հաշմանդամություն ունեցող անձանց աջակցությանը, այդ թվում մարզերում: Այս փաթեթի շրջանակներում մինչև ամառ Հանձնաժողովը կհայտարարի «Արևելյան գործընկերության համերաշխության ծրագիրը», որը կուղղվի բնակչության առավել տուժած հատվածների, քաղհասարակության կազմակերպությունների աջակցությանը, մասնավորապես՝ հատկացնելով ենթադրամաշնորհներ տեղական, ավելի փոքր կազմակերպություններին։ Միաժամանակ, ս․թ․ մարտի 25-ին հայտարարվել է ընդհանուր 3 միլիոն եվրո բյուջե Հայտամրցույթ՝ աջակցելու  քաղհասարակության կազմակերպություններին, որոնք նպաստելու են սոցիալական բարեկեցությանը, այդ թվում՝ COVID-19 համավարակի բռնկման հետևանքների վերականգնմանը։
Կգործարկվի 100 մլն եվրո աջակցության տրամադրման տարածաշրջանային նոր ծրագիր,  որը կօգնի ՓՄՁ-ներին, ներառյալ ինքնազբաղված անձանց և այլոց, հեշտությամբ ստանալ հայկական դրամով վարկեր և ճգնաժամից հետո խթանել իրենց բիզնեսը: Այն համալրվելու է հայաստանյան ՓՄՁ-ների համար հասանելի 13 մլն․, եվրո արժողությամբ աջակցության նոր ծրագրով։
ԵՄ-ն և ՀՀ կառավարությունը համատեղ ուսումնասիրում են նաև Հայաստանի համար Հարևանության ներդրումային պլատֆորմի շրջանակներում ավելի քան 30 միլիոն եվրո մոբիլիզացնելու հնարավորությունը, գոյություն ունեցող ծրագրերի  միջոցով։
Եվրոպական միությունը միաժամանակ աշխատում է ընթացիկ ծրագրերի վերաձևակերպման ուղղությամբ՝ արձագանքելու Հայաստանի կարիքներին`համաճարակի դեմ պայքարում: Այս տրամաբանությամբ նախորդ շաբաթ իրականացվել է 1,75 միլիոն եվրո հատկացում՝ Պետական ֆինանսների քաղաքականությանը ԵՄ բյուջետային աջակցության ընթացիկ ծրագրի շրջանակներում:Նույն տրամաբանությամբ, քննարկումներ են ընթանում ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հետ  միասին Հայաստանում COVID-19 վարակի կանխարգելման և կառավարման նպատակով տեխնոլոգիական լուծումների ուսումնասիրության  և աջակցության հնարավորությունների վերաբերյալ։
Զուգահեռաբար, արդեն հաստատվել է և առաջիկայում կմեկնարկի քաղաքացիական պաշտպանության բարելավմանը և աղետների ռիսկերի կառավարմանը միտված՝ ՀՀ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության նոր Թվինինգ ծրագիրը Շվեդիայի և Լիտվայի քաղաքացիական պաշտպանության գործակալությունների հետ համատեղ։
Հանձնաժողովը պատրաստ է նաև օժանդակել Հայաստանին ԹԱՅԵՔՍ-ի՝  գործընկերային գործիքի միջոցով՝ օգտագործելով ԵՄ անդամ երկրների փորձագիտությունը, փորձը և գործելակերպի լավագույն օրինակները՝ արտակարգ իրավիճակների պատրաստվածության արձագանքման սխեման և առողջապահական համակարգերը գնահատելու համար։

Более 3000 уязвимых хозяйств в Армении, в их числе пожилые люди, люди с ограниченными возможностями и многодетные семьи в Ширакской, Тавушской и Лорийских областях получат пакеты гуманитарной помощи от ЕС. Об этом говорится в документе, представленном Европейском комиссией.
В рамках борьбы с последствиями коронавируса, Европейская комиссия поддержит своих  партнеров и выделит 140 миллионов евро для насущных потребностей Армении, Азербайджана, Беларуси, Грузии, Республики Молдова и Украины.
В Армении в ближайшие дни будет запущен проект совместно с Красным Крестом для поддержки пожилых, уязвимых семей и людей с ограниченными возможностями. К лету, Комиссия запустит «Программу солидарности Восточного партнерства», которая будет нацелена на наиболее затронутые слои населения посредством поддержки гражданского общества и, в частности, с помощью суб-грантов для небольших местных организаций. Кроме того, 25 марта был объявлен новый конкурс предложений на сумму в размере 3 миллионов евро для поддержки организаций гражданского общества в содействии социальному благополучию, в том числе пострадавших от вспышки COVID19.
Будет также представлена программа поддержки малого и среднего бизнеса на сумму 13 миллионов евро. ЕС также рассматривает возможность мобилизации более 30 миллионов евро из уже существующих программ в координации с правительством Армении.
Евросоюз перенаправить уже начатые программы содействия для нужд Армении в период пандемии. Уже были распределены средства на сумму 1,75 миллионов евро в рамках Программы поддержки бюджетной реформы в сфере государственных финансов для оказания немедленной поддержки правительству.
Вместе с этим была одобрена программа Twinning Министесртва по чрезвычайным ситуациям в партнерстве со шведским и литовским агентством по защите мирных граждан, в рамках которой будет усовершенствована система защиты и управление рисками при стихийных бедствиях. Еврокомиссия также готова предоставить Армении помощь через инструмент TAIEX, используя опыт стран-членов ЕС, примеры передовой практики по оценке реагирования в случае чрезвычайных ситуаций, а также реагирования со стороны системы здравоохранения.