Գերմանիայի իշխանությունները որոշել են հրաժարվել միայն 60 տարեկանից բարձր մարդկանց համար կորոնավիրուսի դեմ AstraZeneca-ի պատվաստանյութ օգտագործելու առաջարկից: ինչպես հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին», այժմ որոշումը կկայացնեն բժիշկն ու հաճախորդը՝ խորհրդակցությունից հետո, ասել է երկրի առողջապահության նախարարության ղեկավար Յենս Շպանը:
Ավելի վաղ գերմանացի մասնագետները խորհուրդ էին տալիս AstraZeneca-ն օգտագործել 60 տարեկանից բարձր մարդկանց համար: Խորհրդատվությունն արվել է այս դեղամիջոցով պատվաստման հետեւանքով թրոմբոզի դեպքերից հետո, որոնք ավելի շատ ազդել են 50 տարեկանից ցածր կանանց վրա:
Նախարարի կարծիքով, դա կարող է թույլ տալ ավելի արագ եւ ճկուն պատվաստումներ կատարել մասնավոր բժիշկների գրասենյակներում:
Բացի այդ, գերմանական իշխանությունները որոշել են պատվաստումների միջեւ ժամանակը կրճատել մինչեւ 4-6 շաբաթ, մինչ այդ խորհուրդ էր տրվում պատվաստումների միջեւ հնարավորինս երկար դադար տալ: Այս կանոնը ներդրվել է պատվաստումների արշավում հնարավորինս շատ մարդկանց ներգրավելու համար:

Власти Германии решили отказаться от рекомендации использовать вакцину против коронавируса от компании AstraZeneca только для лиц старше 60 лет. Как сообщает РИА «Новости», теперь решение будут принимать врач и клиент после консультации, заявил глава минздрава страны Йенс Шпан.
Ранее немецкие эксперты рекомендовали использовать AstraZeneca для лиц старше 60 лет. Рекомендация была сделана после случаев тромбоза после вакцинации данным препаратом, которая больше затрагивала женщин моложе 50 лет.
По мнению министра, это может позволить быстрее и гибче проводить вакцинацию в частных врачебных кабинетах. Ранее действовала рекомендация использовать AstraZeneca только для лиц старше 60 лет, такая рекомендация была дана немецкими экспертами после случаев тромбоза, которые чаще проявились у женщин моложе 50 лет. Кроме того, власти ФРГ решили сократить паузу между прививками до четырех-шести недель, ранее рекомендовалось делать как можно более длительную паузу между прививками. Такое правило было введено для того, чтобы охватить как можно больше людей для вакцинации.