Մենք բազմիցս հայտարարել ենք. ՀՀ իշխանությունները պետք է բացատրեն, թե ինչի շուրջ են բանակցում: Այս մասին օգոստոսի 19 -ին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց խորհրդարանի ընդդիմադիր փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանը, երբ իրեն խնդրեցին մեկնաբանել փոխվարչապետների եռակողմ հանձնաժողովի աշխատանքի վերսկսման մասին հաղորդումը՝ չնայած Հայաստանի իշխանությունների՝ նախկինում տրած հավաստիացումներին, որ դա հնարավոր կլինի միայն ներխուժած թշնամու զորամիավորումների՝ երկրի տարածքից դուրս գալուց հետո:
Նա հիշեցրեց, որ կան տեղեկություններ, այդ թվում՝ պաշտոնական, որ բանակցությունները շարունակվում են: «Բայց ինչի՞ շուրջ: Արդյո՞ք  բանակցություններում քննարկվում է անկլավների հարցը: Քննարկվո՞ւմ է արդյոք Մեղրիի միջանցքի հարցը: Ի՞նչ է նշանակում խաղաղություն ասվածը»,- հարցրեց փոխխոսնակը:
Սաղաթելյանը նշեց, որ թշնամու վարքագիծն ու մոտեցումները քաջ հայտնի են. Բաքուն, օգտվելով ստեղծված իրավիճակից, փորձում է պոկել առավելագույնը: «Այս ֆոնին Ադրբեջանը նույնպես հանդես է գալիս լկտի եւ սադրիչ հայտարարություններով, այդ թվում՝ Վարդենիսի, Սյունիքի եւ Սեւանի մասին: Ամենակարեւոր հարցն այն է, թե ինչպիսին է Հայաստանի իշխանությունների դիրքորոշումն այս իրավիճակում: Ոչ ոք դեմ չէ բանակցություններին, բայց չպետք է բանակցություններ վարել ճնշման արդյունքում: Ավելին, այդ բանակցությունների արդյունքում մենք չենք կարող նոր զիջումների գնալ: Կան հարցեր, որոնք անպատասխան են մնում, իսկ մարդիկ, ովքեր հայտնվել են Հայաստանում իշխանության մեջ, ի վիճակի չեն սպասարկել Հայաստանի Հանրապետության շահերը»,- ընդգծեց խորհրդարանի փոխխոսնակը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 17-ին Մոսկվայում Ղարաբաղի հարցով եռակողմ աշխատանքային խումբը վերսկսեց աշխատանքը: Հաղորդվում է, որ հանդիպմանը կողմերը քննարկել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնման հեռանկարները եւ հետագա աշխատանքների ընթացքը երեք երկրների ղեկավարների 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության շրջանակներում: Սակայն ավելի վաղ Հայաստանի իշխանություններն ամենաբարձր մակարդակով հայտարարել էին, որ հանձնաժողովի աշխատանքը կարող է վերսկսվել միայն ներխուժած ադրբեջանական զորամասերի դուրսբերումից հետո:

We have stated many times. The authorities of the Republic of Armenia must explain what they are negotiating about. Ishkhan Saghatelyan, the opposition vice-speaker of the National Assembly, on Thursday told this to Armenian News-NEWS.am when asked to comment on the resumption of the activities of the tripartite commission of the Armenian, Russian and Azerbaijani deputy prime ministers—and despite the Armenian authorities' previous assurances that the resumption of these activities would be possible only after the invading Azerbaijani troops left Armenia.
He reminded that there is information, including official information, that these negotiations are ongoing. "But about what? Is the issue of enclaves being discussed in the negotiations? Is the issue of the Meghri corridor being discussed? What does 'peace' mean?" The opposition parliamentary vice-speaker asked.
Saghatelyan stated that the behavior and approaches of the adversary are well known, as taking advantage of the situation, Azerbaijan is trying to snatch the maximum. "Against this background, Azerbaijan also makes impudent and provocative statements, including about [Armenia’s] Vardenis [region], Syunik [Province], and Sevan [region].
The most important question is what the position of the Armenian authorities is in this situation. No one is against negotiations; but negotiations should not be held as a result of pressure. Moreover, we [the Armenian side] cannot make new concessions as a result of these negotiations. There are questions that remain unanswered, whereas the people who have appeared in power in Armenia are not able to serve the interests of the Republic of Armenia," the opposition vice-speaker of the parliament emphasized.