Եվրամիությունը, ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանը եւ հինգ այլ երկրներ կհեռացնի ճամփորդական անվտանգ ուղղությունների ցանկից, ինչը նշանակում է, որ այցելուները կամ այդ երկրներից վերադարձող մարդիկ կարող են ենթարկվել ավելի խիստ վերահսկողության, ինչպիսին են COVID-19-ի թեստավորումը կամ կարանտինը:
ԵՄ Առողջապահության հատուկ կոմիտեն առաջարկել է Ճապոնիան, Ալբանիան, Հայաստանը, Ադրբեջանը, Բրունեյը եւ Սերբիան բացառել անվտանգ երկրների ցանկից, հաղորդել է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ԵՄ դիվանագետներին:
ԵՄ դեսպանները, որոնք սովորաբար հետեւում են կոմիտեի խորհրդին, արդեն քննարկել են այս առաջարկը: Որոշումը սովորաբար կայացվում է շաբաթվա վերջին:
Ցանկի նպատակը ԵՄ-ում տեղաշարժի կանոնների միավորումն է, չնայած այն չի կապում ԵՄ առանձին երկրներին, որոնք կարող են որոշել իրենց քաղաքականությունը:
Գերմանիան, օրինակ, արդեն ավելացրել է Ալբանիան, Ադրբեջանը, Ճապոնիան եւ Սերբիան «բարձր ռիսկային գոտիների» ցանկում՝ մուտքի ավելի խիստ սահմանափակումներով:

Европейский союз, вероятно, исключит Армению и пять других стран из своего списка безопасных направлений для путешествий, а это означает, что посетители или люди, возвращающиеся из этих стран, могут столкнуться с более жестким контролем, таким как тесты на COVID-19 или карантин.
Специальный комитет ЕС по здравоохранению предложил исключить Японию, Албанию, Армению, Азербайджан, Бруней и Сербию из безопасного списка, сообщает Reuters со ссылкой на дипломатов ЕС.
Послы ЕС, которые обычно следуют совету комитета, уже рассмотрели это предложение. Решение обычно оформляется к концу недели.
Список призван унифицировать правила передвижения по ЕС, хотя он не связывает отдельные страны ЕС, которые могут определять собственную политику.
Германия, например, уже добавила Албанию, Азербайджан, Японию и Сербию в свой список «зон повышенного риска», для которых действуют более жесткие ограничения на въезд.