Միայն այսօր տեղեկացա, որ ՀՀ կառավարությունը «2022 թ․ իրականացվելիք  գիտական և գիտատեխնիկական պետական նպատակային ծրագրերում» չի ներառել ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի ներկայացրած «Արցախի մշակույթը հայ-աղվանական փոխհարաբերությունների համատեքստում. մ. թ. ա. 4-րդ – մ. թ. 13-րդ դարեր» հայտը, որը պիտի ղեկավարեի ես: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Արցախի Տիգրանակերտի պեղումներն իրականացնող արշավախմբի ղեկավար, ԵՊՀ մշակութաբանության ամբիոնի վարիչ, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Ընդ որում, հայտը մերժելու մասին Ինստիտուտը կառավարությունից որևէ տեղեկատվություն չի ստացել։
Մեր գործի կարևորությունը գնահատողներին ուզում եմ վստահեցնել, որ մենք շարունակելու ենք Արցախի ժառանգության հետազոտման, պահպանության, միջազգային գիտական հանրույթին այն ներկայացնելու մեր պարտավորությունները, ինչպես որ խոստացել և իրականացրել ենք տարիներ շարունակ և հատկապես 44-օրյա պատերազմից հետո։
Համոզվելու համար ուղղակի այցելեք https://monumentwatch.org/ ակադեմիական հարթակ և ծանոթացեք այն աշխատանքին, որ իրականացնում է կամավորների մեր խումբը»։

Только сегодня узнал, что правительство Армении не включило в «реализуемые научные и научно-технические государственные целевые программы» представленную Институтом археологии и этнографии НАН Армении заявку «Арцахская культура в контексте армяно-албанских взаимоотношений. 4 век до н.э. - 13 век до н.э.», которой должен был руководить я. Об этом написал на своей странице в Facebook руководитель экспедиции, проводящей раскопки в Тигранакерте Арцаха, заведующий кафедрой культурологии ЕГУ, доктор исторических наук, профессор Гамлет Петросян.
Он, в частности, отметил: «Причем институт не получил никакой информации от правительства об отклонении заявки. Тех, кто ценит важность нашей работы, хочу заверить, что мы продолжим наши обязательства по части исследования, сохранения и представления наследия Арцаха международному научному сообществу, как мы и обещали, выполняли годами, особенно после 44-дневной войны. Чтобы убедиться в этом посетите академическую площадку https://monumentwatch.org/ и ознакомьтесь с работой, проводимой нашей группой добровольцев».