Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսը, նոյեմբերի 15-ին, երկրորդ եւ երրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Նախկին նախագահների կարգավիճակի մասին» օրինագիծը, սակայն ի տարբերություն առաջին ընթերցման` այս անգամ լուրջ դիմադրություն չի նկատվել Այազ Մութալիբովին այդ օրինագծում ընդգրկելու հարցում, գրում է ադրբեջանական «Ազադլըգ» թերթը:
«Մեկ-երկու պատգամավոր հանցագործ անվանեցին նախկին նախագահին` այդուհանդերձ նշելով, որ կողմ են քվեարկելու օրինագծին: Ինչպես երեւում է, անհիմն չէին այն տեղեկությունները, որ օրինագծի թերությունները նշելու համար իշխող կուսակցության գործադիր քարտուղար Ալի Ահմեդովը եւ խորհրդարանի` «Ենի Ազերբայջան» կուսակցության պատգամավորները արժանացել են նախագահ Իլհամ Ալիեւի քննադատությանը: Մինչդեռ նախագահը հրաման էր տվել դեմ չքվեարկել եւ հանդես չգալ օրինագծի դեմ` անմիջապես ընդունելով այն: Այդ պատճառով էլ օրինագծի երկրորդ եւ երրորդ ընթերցումները տեղի ունեցան միեւնույն օրը, եւ այն հանգիստ ձեւով ընդունվեց»,-գրում է «Ազադլըգը»:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել է, որ հոկտեմբերի 25-ին օրինագծի առաջին ընթերցման ժամանակ սուր քննարկման է դրվել Այազ Մութալիբովին «Նախկին նախագահների կարգավիճակի մասին» օրինագծի մեջ ընդգրկելու հարցը:
Այազ Մութալիբովի` նախկին նախագահի ճակատագրի հետ կապված հարցի քննարկումը կապված է Բաքու-Շիրվանյան եւ Նախիջեւանյան կլանների միջեւ առկա հակասությունների հետ: Որդու մահից հետո Բաքու ժամանեց Մութալիբովը, այդ ժամանակ էլ պարզ դարձավ, որ նրա հարաբերությունները Փաշաեւների հետ բավական ջերմ են: Իսկ դա նպաստում է Փաշաեւների դիրքերի ամրապնդմանը, քանզի գաղտնիք չէ, որ նրանք 2013-ին նախագահական պաշտոնը զբաղեցնելու լուրջ ծրագրեր ունեն:
Այդպիսով ,նրանք ստանում են միակ ողջ մնացած նախկին նախագահի` Այազ Մութալիբովի օժանդակությունը: Իսկ նախիջեւանյան կլանի ներկայացուցիչները ջանքեր էին գործադրում դա բացառելու համար: Այդ իսկ պատճառով էլ Նախիջեւանյան կլանին մոտ կանգնած պատգամավորները հանդես էին գալիս նախագծի դեմ: Սակայն, ի վերջո, հաղթանակ տարան Փաշաեւները:
Նշենք, որ «Նախկին նախագահների կարգավիճակի մասին» օրինագիծը բաղկացած է 12 կետից։ Ադրբեջանի Սահմանադրության համաձայն՝ «նախկին նախագահ» են համարվում այն անձինք, ովքեր զբաղեցրել են Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնը, նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած եւ կյանքից հեռացածները, ինչպես նաեւ այն անձինք, որոնց լիազորությունները չեղյալ են հայտարարվել Սահմանադրության 104-րդ հոդվածի համաձայն։
Փաստաթուղթը ենթադրում է պետության նախկին ղեկավարներին ու նրանց ընտանիքների անդամներին բժշկական, նյութական ու սոցիալական ապահովում։ Նախկին նախագահների թոշակը հավասարեցվելու է այդ պաշտոնում նրանց ամսական աշխատավարձի 50 տոկոսին։ Նախկին նախագահի մահվան դեպքում այդ վճարումները ստանալու է նրա կինը, իսկ վերջինիս մահվան դեպքում՝ երեխան (մինչեւ չափահաս դառնալը):

Парламент Азербайджана 15 ноября во втором и третьем чтении принял законопроект «О статусе бывших президентов», однако, в отличие от первого чтения, на сей раз не было замечено серьезного противодействия включению имени Аяза Муталибова в этот законопроект. Об этом пишет азербайджанская газета «Азадлыг».
«Один-два депутата назвали бывшего президента преступником, отметив все же, что проголосуют за законопроект. Как видно, были небеспочвенны сведения о том, что за подчеркивание недостатков законопроекта исполнительный секретарь правящей партии Али Ахмедов и депутаты от «Ени Азербайжан» удостоились критики со стороны Ильхама Алиева. Ведь президент приказал не голосовать против и не выступать против законопроекта, приняв его немедленно. По этой причине второе и третье чтение законопроекта прошли в один и тот же день, и он был спокойно принят», – пишет «Азадлыг».
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, во время первого чтения законопроекта остро обсуждался вопрос о включении Аяза Муталибова в законопроект «О статусе бывших президентов».
Обсуждение вопроса о судьбе бывшего президента Аяза Муталибова связано с противоречиями между Баку-Ширванским и Нахичеванским кланами. После смерти сына в Баку приехал Муталибов, тогда и стало ясно, что его отношения с Пашаевыми (семья супруги президента Азербайджана – ред.) довольно теплые. А это способствует укреплению позиций Пашаевых, ибо не секрет, что у них есть серьезные планы занять президентский пост в 2013 году.
Таким образом, они получают поддержку единственного бывшего живого президента Аяза Муталибова. Представители же Нахичеванского клана прилагали усилия, чтобы исключить это. Поэтому депутаты, близкие к Нахичеванскому клану, выступали против проекта. Однако в итоге победили Пашаевы.
Отметим, что законопроект «О статусе бывших президентов» состоит из 12 пунктов. Согласно Конституции Азербайджана, «бывшими президентами» считаются те, кто занимал пост президента Азербайджана, занимал президентский пост и ушел из жизни.
Документ предполагает медицинское, материальное и социальное обеспечение для бывших глав государства и членов их семей. Пенсия бывших президентов составит 50% от их месячной зарплаты на этом посту. В случае смерти бывшего президента эти выплаты будет получать его жена, а в случае ее смерти – ребенок (до совершеннолетия).