Եվրոպական երկրների իշխանությունները մտավախություն ունեն, որ հաշվի առնելով Մոսկվայի հետ երկխոսության մեկնարկը, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը կարող է որոշել ամերիկյան զորախումբը դուրս բերել եվրոպական տարածքից։ Դրա մասին գրում է Bild թերթը՝ վկայկոչելով մայրցամաքի երկրների հետախուզական ծառայությունների աղբյուրներին։
Նրանց տեղեկություններով՝ «Եվրոպայի շատ մասերում լուրջ անհանգստություն կա» Էր Ռիադում բանակցությունների առնչությամբ, որոնք սկիզբ դրեցին Ռուսաստանի և Միացյալ Նահագների միջև երկխոսությանը։ Արևմտյան քաղաքական գործիչները մտավախություն ունեն, որ դա կարող է հանգեցնել Եվրոպայի «զգալի մասում ամերիկյան զորքերի ներկայության ավարտին»։ Միաժամանակ պարբերականը հիշեցնում է, որ Թրամփը նախկինում բացառել էր մայրցամաքից ամերիկյան ուժերի ամբողջական դուրսբերման հնարավորությունը։
Ինչպես գրում է Bild-ը, ներկայում ԵՄ երկրների իշխանությունները կասկածի տակ չեն դնում Գերմանիայում ամերիկյան Ռամշտեյն ավիաբազայի, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի ռազմաօդային ուժերի բազաների ապագան։ Ըստ պարբերականի՝ մնացած Եվրոպան «պետք է պատրաստվի խոր փոփոխությունների», եթե Վաշինգտոնի ու Մոսկվայի երկխոսությունը հանգեցնի երկու գերտերությունների հարաբերությունների բարելավմանը։

Власти европейских стран опасаются, что на фоне начала диалога с Москвой администрация президента США Дональда Трампа может принять решение о выводе американского контингента с территории Европы. Об этом сообщила газета Bild со ссылкой на источники среди разведывательных служб стран континента.
По их информации, «во многих частях Европы существует серьезная обеспокоенность» относительно переговоров в Эр-Рияде, давших старт диалогу между РФ и США. Западные политики опасаются, что это может привести к «прекращению присутствия американских войск на значительной части» территории Европы. При этом издание напоминает, что ранее Трамп исключал вероятность полного вывода сил США с континента.
Как пишет Bild, в настоящее время власти стран ЕС не подвергают сомнению лишь будущее американской авиабазы «Рамштайн» в ФРГ, а также баз ВВС в Великобритании. По оценкам издания, остальным странам Европы «следует подготовиться к глубоким переменам», если диалог между Вашингтоном и Москвой приведет к улучшению отношений двух сверхдержав.