Ռուսաստանը դրական է վերաբերվում Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների մերձեցմանն ու շարունակելու է նպաստել այդ գործընթացին: Այդ մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը՝ դեկտեմբերի 9-ին ելույթ ունենալով եվրոպական եւ ասիական ԶԼՄ-ների համաժողովում:
«Մենք դրական ենք վերաբերվում, որ 20-րդ դարում կուտակված ահռելի խնդիրները դուք փորձում եք լուծել՝ փոխադարձ զսպվածություն եւ փոխզիջման որոնում ցուցաբերելով»,- նշել է Մեդվեդեւը: Ռուսաստանի նախագահի խոսքով, կարեւոր է գիտակցել, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորումը «որեւէ մեկի դեմ ուղղված կարգավորում չէ, այլ արվում է միայն Հայաստանի եւ Թուրքիայի համար», հաղորդում է Trend News-ը:

Russia backs Armenia-Turkey rapprochement and will further contribute to normalization process, Russian President Dmitry Medvedev stated at the European and Asian media forum, December 9.
“We have a positive position on Turkey's and Armenia's attempts to overcome the enormous problems that the 20th century faced by showing mutual restraint and search for compromise,” Medvedev stated. Azerbaijani Trend News quotes Russian President, as saying: “It is important to understand that Armenia-Turkey normalization is not directed against anyone, but it is done for Armenia and Turkey themselves.”