ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարությունում հյուրընկալել է Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահ Իլիանա Յոտովային։
Վարչապետը ողջունել է Իլիանա Յոտովայի և նրա գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան՝ Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Վարչապետ Փաշինյանը շնորհավորել է տիկին Յոտովային՝ Բուլղարիայի Հանրապետության նախագահի պաշտոնը ստանձնելու առիթով և մաղթել հաջողություններ։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ երկու երկրների միջև հարաբերությունները գտնվում են բարձր քաղաքական երկխոսության մակարդակի վրա և այսօր այն արձանագրվելու է հարաբերությունների ռազմավարական բնույթի ստորագրվող փաստաթղթով։ Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև երկկողմ հարաբերությունները մեծ պոտենցիալ ունեն։ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Բուլղարիային նաև Եվրոպական միության շրջանակում Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության համար։
Իլիանա Յոտովան շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը հյուրընկալելու համար։ Բուլղարիայի նախագահն ընդգծել է, որ ԵՔՀ գագաթնաժողովն իր ստեղծման օրվանից շոշափելի արդյունքների է հասել։ Իլիանա Յուտովան շնորհավորել է ՀՀ վարչապետին նաև հաջորդ՝ ԵՄ-Հայաստան գագաթնաժողովի անցկացման առիթով։
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան–Բուլղարիա հարաբերությունների հետագա զարգացմանը վերաբերող օրակարգային հարցեր, անդրադարձել տարածաշրջանային նշանակության տարբեր թեմաների։
Հանդիպման արդյունքներով Նիկոլ Փաշինյանը և Իլիանա Յոտովան ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Բուլղարիայի Հանրապետության միջև ռազմավարական գործընկերության մասին» համատեղ հռչակագիրը։

Премьер-министр РА Никол Пашинян принял в Правительстве президента Республики Болгария Илияну Йотову.
Премьер-министр приветствовал визит Илияны Йотовой и возглавляемой ею делегации в Армению с целью участия в 8-м саммите Европейского политического сообщества. Премьер-министр Пашинян поздравил госпожу Йотову со вступлением в должность вице-президента Республики Болгария и пожелал успехов.
Никол Пашинян отметил, что отношения между двумя странами находятся на уровне высокого политического диалога, и сегодня это будет зафиксировано подписываемым документом о стратегическом характере отношений. Глава правительства подчеркнул, что двусторонние отношения между Арменией и Болгарией обладают большим потенциалом. Никол Пашинян также поблагодарил Болгарию за поддержку, оказываемую Армении в рамках Европейского союза.
Илияна Йотова поблагодарила за теплый прием и за проведение саммита Европейского политического сообщества. Вице-президент Болгарии подчеркнула, что саммит ЕПС с момента своего создания достиг ощутимых результатов. Илияна Йотова также поздравила премьер-министра РА с проведением следующего саммита ЕС–Армения.
Собеседники обсудили вопросы повестки, касающиеся дальнейшего развития армяно-болгарских отношений, и затронули различные темы регионального значения.
По итогам встречи Никол Пашинян и Илияна Йотова подписали совместную декларацию «О стратегическом партнерстве между Республикой Армения и Республикой Болгария».