ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև համաձայնագիրը, այն ձեռք բերվելու դեպքում, պետք է ներկայացվի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի քննարկմանը՝ դրան օրինականություն հաղորդելու համար։ Դրա մասին հայտարարել է Չինաստանի արտգործնախարար Վան Ին՝ ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում լրագրողների հարցերին պատասխանելիս, հայտնում է ТАСС-ը։
«Մենք կարծում ենք, որ հենց համաձայնագիրը ձեռք բերվի, այն պետք է ներկայացվի ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին՝ հաստատման համար, որպեսզի օժտված լինի օրինականությամբ և հեղինակությամբ»,- հայտարարել է ՉԺՀ ԱԳՆ ղեկավարը։
Ըստ Վան Իի՝ իրավիճակի կարգավորման հիմնական գործոնը մնում են ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունները։ Նա նշել է, որ Չինաստանը սատարում է Պակիստանի և այլ երկրների միջնորդական ջանքերը, ինչպես նաև ակնկալում է, որ կողմերը կշարունակեն հավատարիմ մնալ հրադադարի կուրսին և «միմյանց ընդառաջ գնալ»։

Соглашение между США и Ираном в случае его достижения должно быть вынесено на рассмотрение Советом Безопасности ООН для придания ему легитимности. Об этом заявил министр иностранных дел Китая Ван И, отвечая на вопросы журналистов в штаб-квартире ООН, передает ТАСС.
«Мы считаем, что как только соглашение будет достигнуто, оно должно быть представлено Совету Безопасности ООН для одобрения, чтобы обладать легитимностью и авторитетом», - заявил глава МИД КНР.
По словам Ван И, ключевым фактором урегулирования ситуации остаются переговоры между США и Ираном. Он отметил, что Китай поддерживает посреднические усилия Пакистана и других стран, а также рассчитывает, что стороны продолжат придерживаться курса на прекращение огня и "двигаться навстречу друг другу".