Մայիսի 27-ին ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանն ընդունել է Կանադայի Նյու Բրանսվիկ նահանգի Գերագույն դատարանի նախագահ Մարկ Ռիչարդի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այս մասին NEWS.am–ին տեղեկացնում են ՆԳՆ-ից:
Պատվիրակության անդամներն անդրադարձել են նախորդ տարվա ընթացքում հայ գործընկերների հետ իրականացված աշխատանքներին՝ նշելով, որ Հայաստանում տեղի ունեցած մասնագիտական քննարկումների արդյունքում մշակվել են մի շարք նախաձեռնություններ։ Դրանք վերաբերում են անչափահասների նկատմամբ այլընտրանքային պատժամիջոցների կիրառման մեխանիզմներին, մեղադրական դատավճռից առաջ դատավորին ներկայացվող տեղեկատվական զեկույցների համակարգին, ինչպես նաև հանրային իրազեկմանն ուղղված գործիքների կատարելագործմանը։
Կանադական կողմը նշել է, որ հայ գործընկերներին են փոխանցվել մշակված մեթոդական նյութերն ու զեկույցների օրինակները, որոնք կարող են կիրառվել ոլորտային գործընթացների կատարելագործման նպատակով։
ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Մկրտչյանը կատարված աշխատանքի համար շնորհակալություն հայտնելով Մարկ Ռիչարդին՝ ընդգծել է երկկողմ արդյունավետ համագործակցության կարևորությունն ու ձևավորված գործընկերային կապերի շարունակական զարգացումը։
Արմեն Մկրտչյանը նշել է, որ անչափահասների հանցավորության կանխարգելումը ՆԳ նախարարության առաջնահերթ ուղղություններից է։ Այդ համատեքստում նա ներկայացրել է Հանցավորության կանխարգելման ռազմավարության և գործողությունների ծրագրի մշակման, օրենսդրական դաշտի լավարկման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները։
Անդրադառնալով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին՝ փոխնախարարը կարևորել է հատկապես անչափահասների շրջանում կանխարգելիչ միջոցառումների և թմրամիջոցների վնասակարության վերաբերյալ թիրախային իրազեկման բովանդակության մշակումը։

Заместитель министра внутренних дел Армении Армен Мкртчян принял делегацию во главе с председателем Верховного суда канадской провинции Нью-Брансуик Марком Ричардом.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе Министерства внутренних дел республики, в ходе встречи члены делегации коснулись работ, осуществленных в течение прошлого года совместно с армянскими партнерами, отметив, что, по итогам состоявшихся в Армении профессиональных обсуждений, разработан ряд инициатив. Они касаются механизмов применения альтернативных мер наказания в отношении несовершеннолетних, системы информационных докладов, представляемых судье до вынесения обвинительного приговора, а также совершенствования инструментов, направленных на повышение общественной осведомленности.
Канадская сторона отметила, что армянским партнерам были переданы разработанные методические материалы и образцы докладов, которые могут быть использованы с целью совершенствования отраслевых процессов.
Мкртчян, поблагодарив Ричарда за проделанную работу, подчеркнул важность эффективного двустороннего сотрудничества и дальнейшего развития сложившихся партнерских связей.
Замминистра внутренних дел отметил, что процесс предотвращения преступности среди несовершеннолетних является одним из приоритетных направлений их ведомства. В этом контексте он представил работы, осуществленные в направлении разработки Стратегии предотвращения преступности и Программы действий, а также совершенствования законодательного поля.
Касаясь борьбы с незаконным оборотом наркотиков, замминистра особо подчеркнул важность профилактических мероприятий среди несовершеннолетних и разработки целевого информационного контента о вреде наркотиков.