Ռուսաստանի ամենահարուստ գործարարների ընդհանուր կարողությունը 2026 թվականի սկզբից ի վեր աճել է գրեթե 22 միլիարդ դոլարով՝ համաձայն Bloomberg Billionaires Index-ի տվյալների։
Այս վարկանիշային աղյուսակը կազմում է Bloomberg գործակալությունը՝ գործարարներին պատկանող ակտիվների արժեքը գնահատելով բորսայական ընթացիկ չակերտումների, ինչպես նաև ընկերությունների ֆինանսական ցուցանիշների հիման վրա։
Հունիսի 1-ի դրությամբ՝ վարկանիշում ընդգրկված է Ռուսաստանը ներկայացնող 20 գործարար։ Ռուսաստանցիների շրջանում առաջին տեղը զբաղեցնում է Ալեկսեյ Մորդաշովը («Северсталь» և «Nordgold» ոսկու արդյունահանման ընկերություն)՝ 29,9 միլիարդ դոլար կարողությամբ։ Bloomberg-ի հաշվարկներով՝ տարեսկզբից ի վեր նրա կարողությունն ավելացել է 3,66 միլիարդով։ Մորդաշովը վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցնում է 81-րդ տեղը։
Վարկանիշում ընդգրկված ռուսաստանցիների շրջանում կարողության ամենամեծ աճն արձանագրել է Անդրեյ Մելնիչենկոն («Еврохим» և ՍՈՒԷԿ): Տարեսկզբից ի վեր նրան պատկանող ակտիվների արժեքը, վարկանիշը կազմողների գնահատմամբ, աճել է 5,63 միլիարդ դոլարով՝ հասնելով 24,6 միլիարդ դոլարի։ Մելնիչենկոն աղյուսակում զբաղեցնում է 104-րդ տեղը։
Իսկ ահա կապիտալի ամենամեծ աճը գրանցել է Իլոն Մասկը։ 2026 թվականի սկզբից ի վեր նրան պատկանող ակտիվների արժեքն աճել է 116 միլիարդ դոլարով։ SpaceX-ի հիմնադիրն ու Tesla-ի գլխավոր տնօրենը գլխավորում է համաշխարհային վարկանիշը՝ 735 միլիարդ դոլար կարողությամբ։
ՌԴ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն «Северсталь» ընկերության համասեփականատեր Ալեկսեյ Մորդաշովին առաջարկել է գումարները օֆշորներից տեղափոխել Ռուսաստան։ Ի պատասխան՝ «Северсталь»-ից հայտարարել են, որ Մորդաշովն օֆշորներ չունի, նրա ակտիվները Ռուսաստանում են, իսկ ինքը գտնվում է պատժամիջոցների ներքո։

Совокупное состояние богатейших российских бизнесменов, по данным Bloomberg Billionaires Index, с начала 2026 года выросло почти на 22 миллиарда долларов.
Этот рейтинг составляет агентство Bloomberg, оценивая стоимость принадлежащих бизнесменам активов на основании текущих биржевых котировок, а также финансовых показателей компаний.
В рейтинг, по состоянию на 1 июня, входят 20 бизнесменов из России. Первое место среди россиян занимает Алексей Мордашов («Северсталь» и золотодобывающая компания Nordgold) с состоянием 29,9 миллиарда долларов. С начала года, по подсчетам Bloomberg, он стал богаче на 3,66 миллиарда. Мордашов занимает в рейтинге 81 место.
Наибольший рост состояния среди российских участников рейтинга продемонстрировал Андрей Мельниченко («Еврохим» и СУЭК). С начала года стоимость принадлежащих ему активов, по оценке составителей рейтинга, выросла на 5,63 миллиарда долларов, до 24,6 миллиарда долларов. У Мельниченко 104 место в рейтинге.
Самый же большой прирост капитала показал Илон Маск. С начала 2026 года стоимость принадлежащих ему активов выросла на 116 миллиардов долларов. Основатель SpaceX и гендиректор Tesla возглавляет рейтинг с состоянием в 735 миллиардов долларов.
Председатель Совета Федерации Валентина Матвиенко предложила совладельцу компании «Северсталь» Алексею Мордашову перевести деньги из офшоров в Россию. В «Северстали» в ответ заявили, что у Мордашова офшоров нет, его активы в России, а сам он под санкциями.