ԱՄՆ Պետքարտուղարությունում երեքշաբթի մեկնարկել են բանակցությունները Իսրայելի և Լիբանանի ներկայացուցիչների միջև։
Հանդիպմանը ամերիկյան միջնորդական պատվիրակությունը գլխավորում են ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի նոր տեղակալ Մայք Նիդհեմը, ինչպես նաև Պետդեպարտամենտի խորհրդականի պաշտոնում նրա հաջորդող Դեն Հոլերը։ Իսրայելն ու Լիբանանը բանակցություններում ներկայացված են Միացյալ Նահանգներում իրենց դեսպաններով։ Փակ փուլի մեկնարկից առաջ տեղի ունեցած արարողակարգային լուսանկարահանման ժամանակ պաշտոնատար անձինք նախընտրել են անտեսել լրագրողների հստակեցնող հարցերը, հաղորդում է CNN։
ՑԱԽԱԼ-ի և «Հըզբոլլահի» միջև հարվածների փոխանակումը շարունակվում է՝ չնայած հրադադարի համաձայնագրի ձևական երկարաձգմանը։
Պետդեպարտամենտի դիվանագիտական ջանքերին զուգահեռ՝ անցյալ ուրբաթ Իսրայելի և Լիբանանի ռազմական պատվիրակությունները Պենտագոնում մեկնարկել են անվտանգության հարցերով փակ խորհրդակցություններ աշխատանքային մակարդակում։

В Государственном департаменте США во вторник стартовали переговоры между представителями Израиля и Ливана.
Американскую посредническую делегацию на встрече возглавляют новый заместитель советника по национальной безопасности Майк Нидхэм, а также его преемник на посту советника Госдепартамента Дэн Холлер. Израиль и Ливан представлены на переговорах своими послами в Соединенных Штатах. В ходе протокольной фотосъемки перед началом закрытого раунда официальные лица предпочли проигнорировать уточняющие вопросы журналистов, передает CNN.
Обмены ударами между ЦАХАЛ и «Хезболлой» продолжаются, несмотря на формальное продление соглашения о прекращении огня.
Параллельно с дипломатическими усилиями Госдепартамента, в прошлую пятницу военные делегации Израиля и Ливана запустили закрытые консультации на рабочем уровне по вопросам безопасности в Пентагоне.