Լեհաստանում, Սուվալկիի միջանցքի շրջանում, հունիսի 16-26-ին կանցկացվեն Gallant Boar 2026 միջազգային զորավարժությունները՝ Լիտվայի, Լեհաստանի և Ֆրանսիայի զինծառայողների մասնակցությամբ, հայտնել է Lrytas-ը։
Ինչպես հայտնել են լիտվական բանակից, զորավարժություններին նախապատրաստվելու շրջանակում հունիսի 13-ից կսկսվի ռազմական տեխնիկայի տեղափոխումը Կլայպեդա — Կրիժկալնիս — Կազլու Ռուդա — Մարիյամպոլե — Սուվալկի երթուղով։ Դրա հետ կապված՝ Լիտվայի հարավարևմտյան հատվածի ճանապարհներին սպասվում է ռազմական շարասյուների երթևեկության աճ։
Զորավարժությունների նպատակն է մշակել դաշնակիցների համատեղ գործողությունները, բարձրացնել ստորաբաժանումների օպերատիվ փոխգործունակությունը և ամրապնդել ՆԱՏՕ արևելյան թևում պաշտպանական առաջադրանքների կատարման պատրաստվածությունը։
Սուվալկիի միջանցքը Լեհաստանի և Լիտվայի սահմանին գտնվող ռազմավարական կարևոր հատված է, որը Բալթյան երկրները կապում է ՆԱՏՕ մնացած տարածքի հետ։ Այն գտնվում է Ռուսաստանի Կալինինգրադի մարզի և Բելառուսի միջև և համարվում է տարածաշրջանի անվտանգության առանցքային շրջաններից մեկը։

В районе Сувалкского коридора в Польше с 16 по 26 июня пройдут международные военные учения Gallant Boar 2026 с участием военнослужащих Литвы, Польши и Франции, сообщает Lrytas.
Как сообщили в литовской армии, в рамках подготовки к манёврам с 13 июня начнётся переброска военной техники по маршруту Клайпеда — Крижкальнис — Казлу-Руда — Мариямполе — Сувалки. В связи с этим на дорогах юго-западной Литвы ожидается увеличение движения военных колонн.
Цель учений — отработка совместных действий союзников, повышение оперативной совместимости подразделений и укрепление готовности к выполнению оборонительных задач на восточном фланге НАТО.
Сувалкский коридор — стратегически важный участок на границе Польши и Литвы, соединяющий страны Балтии с остальной территорией НАТО. Он расположен между Калининградской областью России и Беларусью и считается одним из ключевых районов для безопасности региона.