Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը ՆԱՏՕ գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյութեին հայտնել է հուլիսին Անկարայում կայանալիք դաշինքի գագաթաժողովից առաջ կառավարության պաշտպանական ներդրումների ծրագիրը հրապարակելու մտադրության մասին, հաղորդել է Reuters-ը՝ հղում կատարելով Դաունինգ սթրիթի ներկայացուցչին։
Բրիտանական կառավարության տվյալներով՝ հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են ՆԱՏՕ հավաքական պաշտպանության ամրապնդման և աճող սպառնալիքներին արձագանքումն արագացնելու անհրաժեշտությունը։
Հաղորդվել է, որ Ռյութեն ողջունել է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանական ծախսերի ավելացումն ու դրանց ներդրումը դաշինքի ընդհանուր անվտանգության մեջ։
Լոնդոնում ընդգծել են, որ պաշտպանական ներդրումների ծրագրի հրապարակումը կիրականացվի մինչև ՆԱՏՕ գագաթաժողովը։ Փաստաթուղթը պետք է ներկայացվեր ավելի վաղ, սակայն դրա պատրաստումը հետաձգվել էր։
Առանձին նշվել է, որ վարչապետը հաստատել է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանական ծախսերը հաջորդ խորհրդարանական շրջափուլում ՀՆԱ 3 տոկոսին հասցնելու մտադրությունը՝ ընդգծելով ազգային անվտանգության առաջնահերթությունը պետական քաղաքականության մեջ։

Премьер-министр Великобритании Кир Стармер сообщил генеральному секретарю НАТО Марку Рютте о планах опубликовать правительственный план инвестиций в оборону до саммита альянса в Анкаре, который состоится в июле, сообщает Reuters со ссылкой на представителя Даунинг-стрит.
По данным британского правительства, в ходе телефонного разговора стороны обсудили необходимость укрепления коллективной обороны НАТО и ускорения реагирования на растущие угрозы.
Рютте, как сообщается, приветствовал увеличение оборонных расходов Великобритании и их вклад в общую безопасность альянса.
В Лондоне подчёркивают, что публикация оборонного инвестиционного плана будет осуществлена до саммита НАТО. Документ должен был быть представлен ранее, однако его подготовка была отложена.
Отдельно отмечается, что премьер-министр подтвердил намерение увеличить оборонные расходы Великобритании до 3% ВВП в следующем парламентском цикле, подчеркнув приоритет национальной безопасности в государственной политике.