Սյունիքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերը տարբեր անձանց տրամադրելու վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,08 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2011 թվականի ապրիլի 30-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2026 թվականի հունիսի 19-ին Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,08 հա մակերեսով, 1 միլիոն 502 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:

Прокуратура Сюникской области в рамках полномочий по защите государственных (общинных) интересов изучила документы, касающиеся предоставления различным лицам земельных участков, расположенных на территории парка «28 мая» города Сисиан общины Сисиан Сюникской области.
В результате изучения выяснилось, что земельный участок площадью 0,08 га, расположенный на территории парка «28 мая» города Сисиан, с нарушением требований закона был предоставлен физическому лицу на праве застройки.
Прокурором было направлено ходатайство главе общины Сисиан о принятии мер по прекращению права застройки, установленного договором, заключенным 30 апреля 2011 года между общиной Сисиан и застройщиком.
На основании ходатайства, в результате мероприятий, предпринятых уполномоченными органами мэрии Сисиана, 19 июня 2026 года в Комитете кадастра было прекращено зарегистрированное право застройки в отношении земельного участка площадью 0,08 га, расположенного в парке «28 мая» общины Сисиан, с кадастровой стоимостью, приближенной к рыночной, в размере 1 миллиона 502 тысяч драмов.