Ֆրանսիայում երկուշաբթի օրվա համար երկրի տարածքի մոտավորապես կեսի, այդ թվում՝ Փարիզի, համար հայտարարվել են ուժեղ շոգի կարմիր նախազգուշացումներ՝ պատմական առավելագույններին մոտեցող ծայրահեղ ջերմաստիճանների ալիքի ֆոնին, հայտնում է BBC News-ը։
Կիրակի օրը հարավարևմտյան Բորդո քաղաքում ջերմաստիճանը հասել է 40°C-ի (104°F)։ Օդերևութաբանների կանխատեսմամբ, շոգի գագաթնակետը սպասվում է երկուշաբթի։ Վտանգի կարմիր մակարդակն ընդգրկում է Արևմտյան և Կենտրոնական Ֆրանսիայի զգալի մասը, մինչդեռ բազմաթիվ այլ շրջաններ գտնվում են նարնջագույն նախազգուշացման ներքո։
Ֆրանսիական իշխանությունները նաև սահմանափակումներ են մտցրել հասարակական վայրերում ալկոհոլի օգտագործման վրա՝ Fête de la Musique ամենամյա երաժշտական փառատոնի ընթացքում, որը ավանդաբար միլիոնավոր մասնակիցներ է հավաքում ամբողջ երկրով մեկ։ Մասնավորապես, պետության և նրա կառույցների կողմից կազմակերպվող միջոցառումների շրջանակում արգելվել է ալկոհոլի մատուցումը։
Կառավարության տվյալներով, նման միջոցները միտված են արտակարգ և բժշկական ծառայությունների աշխատանքի պահպանմանը և առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածության նվազեցմանը ծայրահեղ շոգի պայմաններում։
Նմանատիպ միջոցներ ձեռնարկվում են նաև Եվրոպայի այլ երկրներում․ Իտալիայում կարմիր նախազգուշացումներ են հայտարարվել ութ քաղաքում, այդ թվում՝ Բոլոնիայում, Ֆլորենցիայում, Միլանում և Թուրինում, իսկ Իսպանիայում օդերևութաբանական ծառայությունները նույնպես սահմանել են վտանգի կարմիր և նարնջագույն մակարդակներ՝ երկրի տարածքի զգալի մասում մինչև 40°C ջերմաստիճանի կանխատեսմամբ։
Météo-France-ի տվյալներով, Ֆրանսիայի բնակչության մոտ երեք քառորդին ընդգրկած շոգը կարող է պահպանվել անորոշ ժամանակով։ Հետևանքները մեղմելու համար Փարիզում որոշվել է գիշերները բաց պահել այգիներն ու պուրակները։
Իշխանությունները ներկայիս շոգի ալիքը բացատրում են Սահարայից եկող տաք օդի ներհոսքով, որը արգելափակում է սառը օդային զանգվածների շրջանառությունը Արևմտյան և Կենտրոնական Եվրոպայի վրա։

Во Франции объявлены красные предупреждения о сильной жаре примерно для половины территории страны, включая Париж, на понедельник на фоне волны экстремальных температур, приближающихся к историческим максимумам, сообщает BBC News.
В воскресенье температура в юго-западном городе Бордо достигла 40°C (104°F). По прогнозам метеорологов, пик жары ожидается в понедельник. Красный уровень опасности охватывает значительную часть западной и центральной Франции, тогда как многие другие регионы находятся под оранжевым предупреждением.
Французские власти также ввели ограничения на употребление алкоголя в общественных местах во время ежегодного музыкального фестиваля Fête de la Musique, который традиционно собирает миллионы участников по всей стране. В частности, в рамках мероприятий, организованных государством и его структурами, запрещена подача алкоголя.
По данным правительства, такие меры направлены на сохранение работы экстренных и медицинских служб и снижение нагрузки на систему здравоохранения в условиях экстремальной жары.
Похожие меры принимаются и в других странах Европы: в Италии красные предупреждения объявлены в восьми городах, включая Болонью, Флоренцию, Милан и Турин, а в Испании метеослужбы также ввели красные и оранжевые уровни опасности с прогнозом температур до 40°C на значительной части территории.
По данным Météo-France, жара, охватившая примерно три четверти населения Франции, может сохраняться неопределённое время. Для смягчения последствий в Париже принято решение оставлять парки и сады открытыми ночью.
Власти объясняют текущую волну жары притоком горячего воздуха из Сахары, который блокирует циркуляцию прохладных воздушных масс над Западной и Центральной Европой.