Մահացել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության նախկին ղեկավար Սերգեյ Իվանովը։ Այս մասին հայտնել է «ՎՏԲ միացյալ լիգան», որի պատվավոր նախագահն էր նա։ Իվանովը 73 տարեկան էր, գրել է «Մեդուզան»։
Սերգեյ Իվանովը վերջին տասնամյակների ամենաազդեցիկ ռուս պաշտոնյաներից մեկն էր։ Տարբեր տարիներին նա զբաղեցրել է կառավարության փոխվարչապետի և առաջին փոխվարչապետի, պաշտպանության նախարարի, ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի, նախագահի վարչակազմի ղեկավարի պաշտոնները։
2016 թվականից մինչև 2026 թվականի փետրվարը Իվանովը զբաղեցրել է նախագահի հատուկ ներկայացուցչի պաշտոնը բնապահպանական գործունեության, էկոլոգիայի և տրանսպորտի հարցերով։ Մինչև վերջին ժամանակները նա նաև շարունակում էր մնալ ՌԴ Անվտանգության խորհրդի անդամ։
2007 թվականին Իվանովը համարվում էր Վլադիմիր Պուտինի իրավահաջորդի պաշտոնի ամենահավանական թեկնածուներից մեկը, սակայն ներիշխանական պայքարում պարտվեց Դմիտրի Մեդվեդևին։

Умер бывший глава Минобороны России Сергей Иванов. Об этом сообщает «Единая лига ВТБ», почетным президентом которой он был. Иванову было 73 года, пишет «Медуза».
Сергей Иванов — один из наиболее влиятельных российских чиновников последних десятилетий. В разные годы он занимал должности вице-премьера и первого вице-премьера правительства, министра обороны, секретаря Совбеза РФ, руководителя администрации президента.
С 2016 года и до февраля 2026-го Иванов занимал должность спецпредставителя президента по вопросам природоохранной деятельности, экологии и транспорта. До последнего времени он также оставался членом Совета безопасности РФ.
В 2007 году Иванов считался одним из наиболее вероятных кандидатов на пост преемника Владимира Путина, но проиграл аппаратную борьбу Дмитрию Медведеву.