Եվրահանձնաժողովում և Եվրոպական խորհրդում գնալով մեծանում է այն պաշտոնյաների թիվը, որոնք կողմ են Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության (EEAS) հնարավոր լուծարմանը, որը գլխավորում է Կայա Կալասը։ Այս մասին հունիսի 29-ին հայտնում է «Politico» թերթը՝ հղում անելով եվրոպացի պաշտոնյաներին։
Պարբերականի տվյալներով՝ ԵՄ տասը ներկա և նախկին պաշտոնյաներ ու դիվանագետներ հայտարարել են կառույցի աշխատանքում առկա ճգնաժամի մասին։ Նրանք նշում են, որ ծառայությունը չունի հստակ ձևակերպված առաքելություն, ինչպես նաև ի վիճակի չէ ֆինանսական ռեսուրսների և քաղաքական ազդեցության ծավալներով մրցակցել Եվրահանձնաժողովի հետ։
«Թե՛ Խորհրդում (որը ներկայացնում է ԵՄ անդամ 27 երկրների կառավարությունները), թե՛ Եվրահանձնաժողովում կա մի խումբ, որը ցանկանում է լուծարել Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայությունը»,- «Politico»-ն մեջբերում է պաշտոնյաներից մեկի խոսքը։
Միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, կառույցն ունի նաև պաշտպաններ, սակայն նրանց դիրքերը զգալիորեն թույլ են։
Թերթը հայտնում է նաև, որ Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության ղեկավար Կայա Կալասը պարբերաբար ենթարկվում է եվրոպացի դիվանագետների քննադատությանը։ Աղբյուրների փոխանցմամբ՝ իրավիճակն էլ ավելի է սրում ներքին լարվածությունը և Կալասի ու Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի միջև ենթադրյալ մրցակցությունը։

В Еврокомиссии и Евросовете растет число сторонников идеи о возможном роспуске Европейской службы внешних связей (EEAS), которую возглавляет Кая Каллас. Об этом 29 июня сообщает газета Politico со ссылкой на европейских чиновников.
По данным издания, десять действующих и бывших чиновников и дипломатов ЕС заявили о кризисе в работе EEAS. Они отмечают, что у службы отсутствует четко определенная миссия, а также она не способна конкурировать с Европейской комиссией по объему финансовых ресурсов и политическому влиянию.
«Как в Совете (представляющем 27 национальных правительств), так и в ЕК есть группа, которая хотела бы распустить Европейскую службу внешних связей», — приводит Politico слова одного из чиновников.
При этом, по его словам, существуют и защитники службы, однако их позиции значительно слабее.
Издание также сообщает, что глава EEAS Кая Каллас регулярно сталкивается с критикой со стороны европейских дипломатов. Ситуацию, по данным источников, усугубляет внутреннее напряжение и предполагаемое соперничество между Каллас и председателем Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен.