Հեռանում եմ պաշտոնից՝ գլուխս բարձր, իմ կատարած աշխատանքի և խղճի առաջ պատասխանատու լինելու զգացումով։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել ԿԳՄՍ փոխնախարար Հասմիկ Ավագյանը, ով այսօր ազատվել է փոխնախարարի պաշտոնից։
Նա իր հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշել է. «Հայաստանի Հանրապետության վարչապետին դիմել եմ՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալի պաշտոնից ազատվելու խնդրանքով՝ շնորհակալություն հայտնելով վստահության, համատեղ աշխատանքի և հայրենիքին ծառայելու բացառիկ հնարավորության համար։ Այս ժամանակահատվածը պատասխանատվության, ծառայության, փորձությունների և կարևոր ձեռքբերումների ճանապարհ էր։ Շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ում հետ հնարավորություն ունեցա քննարկելու, ստեղծելու և առաջ շարժվելու՝ հանուն մեր երկրի և հայկական սպորտի առողջացման։ Ցանկացած պաշտոն ժամանակավոր է, իսկ արժեքները, սկզբունքներն ու մարդկային արժանապատվությունը՝ մնայուն։ Հեռանում եմ պաշտոնից՝ գլուխս բարձր, իմ կատարած աշխատանքի և խղճի առաջ պատասխանատու լինելու զգացումով։ Հատուկ շնորհակալություն՝ այն եզակիներին, որոնք իրենց աշխատանքը կատարել են ոչ միայն որպես մասնագիտական պարտականություն, այլև որպես առաքելություն։ Որոշ ճանապարհներ ավարտվում են ոչ այն պատճառով, որ սպառվում են, այլ որովհետև ժամանակն է սկսելու նորը։ Ամեն փորձություն միաժամանակ բացահայտում է թե՛ մարդկանց, թե՛ արժեքները, և այդ բացահայտումները հաճախ դառնում են ամենամեծ ձեռքբերումը։ Կյանքը շարունակվում է, իսկ ես, անկախ զբաղեցրած պաշտոնից, շարունակելու եմ ծառայել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ նույն պատասխանատվությամբ, նույն սկզբունքներով և նույն նվիրումով»։
Ավելի վաղ NEWS.am—ը հայտնել էր, որ այսօր՝ հուլիսի 1–ին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշումներով Հասմիկ Ավագյանն ու Դանիել Դանիելյանն ազատվել են ԿԳՄՍ փոխնախարարի պաշտոններից:

Ухожу с должности с высоко поднятой головой, с чувством ответственности за проделанную мной работу и перед собственной совестью. Об этом говорится в заявлении заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Армении Асмик Авакян, которая сегодня освобождена от занимаемой должности.
В своем заявлении она, в частности, отметила:
«Я обратилась к премьер-министру Республики Армения с просьбой освободить меня от должности заместителя министра образования, науки, культуры и спорта, выразив благодарность за доверие, совместную работу и исключительную возможность служить Родине. Этот период стал путем ответственности, служения, испытаний и важных достижений. Благодарю всех, с кем у меня была возможность обсуждать, создавать и двигаться вперед - во имя нашей страны и оздоровления армянского спорта. Любая должность временная, а ценности, принципы и человеческое достоинство — неизменные. Я ухожу с должности с высоко поднятой головой, с чувством ответственности за проделанную мной работу и перед собственной совестью. Особая благодарность тем немногим, которые выполняли свою работу не только как профессиональную обязанность, но и как миссию. Некоторые пути заканчиваются не потому, что исчерпываются, а потому что пришло время начать новое. Каждое испытание одновременно раскрывает и людей, и ценности, и эти открытия часто становятся самым большим достижением. Жизнь продолжается, и я, независимо от занимаемой должности, буду и дальше служить Республике Армения — с той же ответственностью, теми же принципами и той же преданностью».
Напомним, что решениями премьер-министра Армении Никола Пашиняна Асмик Авакян и Даниел Даниелян освобождены от должностей заместителей главы МОНКС.
Другим решением руководителя правительства заместителем министра образования, науки, культуры и спорта Армении назначен Тигран Вирабян.