2021 թվականին Քաղաքացիական օրենսգրքում կատարվել են փոփոխություններ, որոնց համաձայն՝ օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո ինքնակամ շինություններն այլևս չեն ենթարկվելու օրինականացման։ Այս մասին հուլիսի 2-ին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում՝ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթի և հարակից օրենքներում փոփոխությունների քննարկման ժամանակ, հայտարարեց Կադաստրի կոմիտեի նախագահի տեղակալ Նանե Ղազարյանը։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես նշեց պաշտոնյան, սահմանվել էր ժամկետ՝ արդեն գոյություն ունեցող օբյեկտները հաշվառելու և դրանց օրինականացման համար դիմումներ ներկայացնելու համար։ «Սակայն գործնականում առաջացել են դեպքեր, որոնք դուրս են գործող օրենսդրության շրջանակներից։ Ենթադրենք՝ կան 2022 թվականից հետո կառուցված ինքնակամ շինություններ, որոնք օրենքի տեսանկյունից պետք է քանդվեն։ Սակայն դրանք կարող են ունենալ սոցիալական, տնտեսական կամ հանրային նշանակություն։ Նման դեպքերում դրանց անվերապահ քանդումը կարող է հանգեցնել ավելի մեծ կորուստների, քան օրինականացման համար օրենսդրական մեխանիզմների ստեղծումը», - ասաց Ղազարյանը։
Այս կապակցությամբ Կադաստրի կոմիտեն առաջարկել է երկարաձգել այն ժամկետը, որի ընթացքում վերը նշված օբյեկտները կկարողանան սկսել օրինականացման գործընթացը։ Սակայն միայն մինչև 2027 թվականի դեկտեմբերի վերջը։
Դրա համար սեփականատերերը պետք է անցնեն մի քանի փուլ։ Մասնավորապես, անհրաժեշտ կլինի ստանալ եզրակացություններ օբյեկտի տեխնիկական վիճակի, քաղաքաշինական պահանջներին դրա համապատասխանության և անվտանգության նորմերին համապատասխանելու վերաբերյալ։ Դրանից հետո քաղաքացին կկարողանա դիմել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարություն։ Նախարարությունն իր հերթին համապատասխան առաջարկը կուղարկի Կառավարություն, որը կհաստատի օբյեկտների վերջնական ցանկը։ «Դրանից հետո այդ շինությունների սեփականատերերը կկարողանան սկսել օրինականացման ընթացակարգը», - նշեց Ղազարյանը։
Միևնույն ժամանակ, Երևանում և հարակից համայնքներում շինությունների սեփականատերերը ստիպված կլինեն փաստաթղթերի ձևակերպման և անհրաժեշտ եզրակացությունների համար վճարել սովորականից եռակի բարձր սակագներով, ինչպես նաև կատարել 100 հազար դրամի չափով միանվագ վճարում։ Ընդ որում՝ անկախ օբյեկտի մակերեսից։ Մնացած համայնքների համար միանվագ վճարը կկազմի 50 հազար դրամ։

В 2021 году в Гражданский кодекс были внесены изменения, согласно которым самовольные постройки, возведенные после вступления закона в силу, больше не будут подлежать узакониванию. Об этом на внеочередном заседании Национального Собрания во время обсуждения пакета законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон «О внесении изменений и дополнений в Гражданский кодекс Республики Армения» и поправок в смежные законы заявила 2 июля заместитель председателя Комитета кадастра Нане Казарян.
При этом, как отметила чиновник, был установлен срок для учета уже существующих объектов и подачи заявлений на их легализацию. «Однако на практике возникли случаи, которые оказались вне рамок действующего законодательства. Предположим, есть самовольные постройки, возведенные после 2022 года, которые с точки зрения закона должны быть снесены. Однако они могут представлять социальный, экономический или общественный интерес. В таких случаях их безусловный снос может привести к большим потерям, чем создание законодательных механизмов для узаконивания», - сказала Казарян.
В связи с этим Комитет кадастра предложил продлить срок, в течение которого вышеупомянутые объекты смогут начать процесс узаконивания. Однако лишь до конца декабря 2027 года.
Для этого владельцам необходимо будет пройти несколько этапов. В частности, потребуется получить заключения о техническом состоянии объекта, его соответствии градостроительным требованиям и нормам безопасности. После этого гражданин сможет обратиться в Министерство территориального управления и инфраструктур. Министерство, в свою очередь, направит соответствующее предложение в Правительство, которое утвердит окончательный перечень объектов. «После этого владельцы этих построек смогут начать процедуру узаконивания», - отметила Казарян.
При этом владельцам построек в Ереване и прилегающих общинах придется оплатить оформление документов и необходимых заключений по тарифам, втрое превышающим обычные, а также внести единовременный платеж в размере 100 тыс. драмов. Причем независимо от площади объекта. Для остальных общин единовременный платеж составит 50 тыс. драмов.