Կամչատկայի Շիվելուչ հրաբուխը ծովի մակարդակից մինչև 10,5 կիլոմետր բարձրությամբ մոխրի սյուն է արտանետել, հայտնել են Կամչատկայի հրաբխային ժայթքումների արձագանքման խմբում (KVERT)։
Մասնագետների տվյալներով՝ արտանետումը տեղի է ունեցել տեղի ժամանակով ժամը 08:05-ին։ Մոխրի ամպը հրաբխից մոտ 65 կիլոմետր տարածվել է դեպի հյուսիս-արևմուտք։
KVERT-ի տեղեկացմամբ՝ Շիվելուչի ժայթքումը շարունակվում է։ Այն ուղեկցվում է ինտենսիվ գոլորշագազային ակտիվությամբ, իսկ լավայի գմբեթի հյուսիսային հատվածում շարունակվում է նոր գմբեթի աճը։
Հրաբխագետները զգուշացնում են, որ ցանկացած պահի հնարավոր են մոխրի նոր արտանետումներ՝ ծովի մակարդակից մինչև 12 կիլոմետր բարձրությամբ։
Շիվելուչին տրվել է կարմիր՝ ավիացիոն վտանգի ամենաբարձր կոդը։ Հրաբխի ակտիվությունը կարող է վտանգ ներկայացնել միջազգային և ցածր բարձրությամբ թռչող օդանավերի համար։

Вулкан Шивелуч на Камчатке выбросил столб пепла на высоту до 10,5 км над уровнем моря, сообщили в Камчатской группе реагирования на вулканические извержения (KVERT).
По данным специалистов, выброс произошёл в 08:05 по местному времени. Пепловое облако распространилось примерно на 65 км к северо-западу от вулкана.
По информации KVERT, извержение Шивелуча продолжается. Оно сопровождается интенсивной парогазовой активностью, а в северной части лавового купола продолжается рост нового купола.
Вулканологи предупреждают, что в любой момент возможны новые выбросы пепла на высоту до 12 км над уровнем моря.
Шивелучу присвоен красный — наивысший — код авиационной опасности. Активность вулкана может представлять угрозу для международных и низколетящих воздушных судов.