Եվրամիությունը պատրաստ կլինի պատասխան միջոցներ ձեռնարկել ԱՄՆ-ի դեմ, եթե Վաշինգտոնը որոշի չեղարկել եվրոպական ապրանքների համար սահմանված 15-տոկոսանոց մաքսատուրքերի մասին համաձայնագիրը։ Այս մասին, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել է Politico թերթը։
Մարտին Եվրոպական խորհրդարանը վավերացրել էր ԱՄՆ-ի հետ առևտրային համաձայնագիրը, որը 15% մակարդակում հաստատում է ԵՄ ապրանքների նկատմամբ ամերիկյան միակողմանի մաքսատուրքերը և պարտավորեցնում է դաշինքին 750 միլիարդ եվրոյի ամերիկյան էներգառեսուրսներ գնել մինչև 2028 թվականի վերջը։ Ավելի վաղ Financial Times թերթը տեղեկացրել էր, որ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող է արդեն այս շաբաթ նոր մաքսատուրքեր սահմանել մոտ մեկ տասնյակ երկրների նկատմամբ։
Politico-ի փոխանցմամբ՝ Եվրահանձնաժողովի առևտրի հարցերով գլխավոր տնօրեն Դիտե Յուլ Յորգենսենը ԵՄ երկրների դեսպաններին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ից ակնկալում է պայմանավորվածությունների պահպանում։ Նա ընդգծել է, որ համաձայնագրի խախտման դեպքում Եվրահանձնաժողովը պատրաստ կլինի պատասխան քայլեր ձեռնարկել։

The European Union will be ready to introduce retaliatory measures against the United States if Washington decides to withdraw from the agreement on 15% tariffs on European goods. Politico reported this, citing sources.
In March, the European Parliament ratified a trade agreement with the United States that confirms unilateral US tariffs of 15% on goods from the EU and obliges the bloc to purchase $750 billion worth of American energy resources by the end of 2028. Earlier, the Financial Times reported that US President Donald Trump could impose new tariffs on a dozen countries as early as this week.
According to Politico, Ditte Juul Jørgensen, Director-General of the European Commission’s Directorate-General for Trade, told EU member states’ ambassadors that she expects the United States to honor the agreement. She noted that the European Commission would be ready to introduce countermeasures in the event of a breach of the agreement.