Եվրամիությունը պատրաստ կլինի պատասխան միջոցներ ձեռնարկել ԱՄՆ-ի դեմ, եթե Վաշինգտոնը որոշի չեղարկել եվրոպական ապրանքների համար սահմանված 15-տոկոսանոց մաքսատուրքերի մասին համաձայնագիրը։ Այս մասին, հղում անելով իր աղբյուրներին, հայտնել է Politico թերթը։
Մարտին Եվրոպական խորհրդարանը վավերացրել էր ԱՄՆ-ի հետ առևտրային համաձայնագիրը, որը 15% մակարդակում հաստատում է ԵՄ ապրանքների նկատմամբ ամերիկյան միակողմանի մաքսատուրքերը և պարտավորեցնում է դաշինքին 750 միլիարդ եվրոյի ամերիկյան էներգառեսուրսներ գնել մինչև 2028 թվականի վերջը։ Ավելի վաղ Financial Times թերթը տեղեկացրել էր, որ Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող է արդեն այս շաբաթ նոր մաքսատուրքեր սահմանել մոտ մեկ տասնյակ երկրների նկատմամբ։
Politico-ի փոխանցմամբ՝ Եվրահանձնաժողովի առևտրի հարցերով գլխավոր տնօրեն Դիտե Յուլ Յորգենսենը ԵՄ երկրների դեսպաններին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ից ակնկալում է պայմանավորվածությունների պահպանում։ Նա ընդգծել է, որ համաձայնագրի խախտման դեպքում Եվրահանձնաժողովը պատրաստ կլինի պատասխան քայլեր ձեռնարկել։

Евросоюз будет готов ввести ответные меры в отношении США, если Вашингтон решит разорвать соглашение о 15-процентных тарифах на европейские товары. Об этом сообщила со ссылкой на источники газета Politico.
В марте Европарламент ратифицировал торговое соглашение с США, которое утверждает односторонние американские тарифы на товары из ЕС на уровне 15% и обязывает сообщество закупить американские энергоресурсы на €750 млрд до конца 2028 года. Ранее газета Financial Times проинформировала, что президент Соединенных Штатов Дональд Трамп может ввести новые пошлины против десятка стран уже в течение этой недели.
По данным Politico, глава гендиректората Еврокомиссии по торговле Дитте Юль Йоргенсен заявила послам государств ЕС, что ожидает от США соблюдения договоренностей. Она отметила, что Еврокомиссия будет готова ввести контрмеры в случае нарушения соглашения.