Թեհրանը նախազգուշացրել է տարածաշրջանի մի շարք երկրների՝ Իրանին ԱՄՆ-ի կողմից հասցվող շարունակական հարվածների ֆոնին, և հայտարարել է հնարավոր պատասխան գրոհների մասին: Համապատասխան հայտարարությունը X-ի իր էջում հրապարակել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային:
Նրա պնդմամբ՝ ավելի վաղ ԱՄՆ ԶՈւ Կենտրոնական կամանդատության (CENTCOM) ղեկավար Բրեդ Քուփերը հայտարարել էր, որ Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի մի շարք անդամ երկրներ և Հորդանանը մասնակցել են Իրանի դեմ ռազմական հարվածներին:
«Եթե ԱՄՆ-ի այդ պնդումը կեղծիք է, ապա այդ երկրները պարտավոր են պաշտոնապես հերքել այն: Այս հանգամանքների լույսի Ներքո, երբ Իրանն իրականացնում է ինքնապաշտպանության իր անօտարելի և օրինական իրավունքը՝ հարվածներ հասցնելով այդ պետությունների տարածքում տեղակայված ամերիկյան ռազմական բազաներին ու օբյեկտներին, «Իրանի շարժառիթների» մասին հարցերը ոչ այլ ինչ են, քան տրամաբանությունը աղավաղելու և մոլորեցնելու փորձ»,- հայտարարել է Բաղային:
Նա ընդգծել է, որ այդ երկրների կողմից իրենց տարածքները որպես ռազմահենադաշտ տրամադրելն ամերիկյան հարձակումներին աջակցելու համար, ըստ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի № 3314 բանաձևի, նրանց դարձնում է հանցակից, ինչպես նաև բարիդրացիության սկզբունքի և ՄԱԿ-ի Կանոնադրության 2-րդ հոդվածի կոպիտ խախտում:
Նշենք, որ Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի կազմի մեջ մտնում են վեց երկրներ՝ Սաուդյան Արաբիան, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Կատարը, Քուվեյթը, Բահրեյնը և Օմանը:

Tehran warned a number of countries in the region amid the ongoing US strikes on Iran and announced possible retaliatory attacks. The corresponding statement was published on X by Iranian Foreign Ministry spokesperson Esmaeil Baghaei.
According to him, earlier the head of the US Central Command (CENTCOM), Brad Cooper, stated that a number of member states of the Gulf Cooperation Council and Jordan had participated in military strikes against Iran.
"If this US claim is false, then these countries are obliged to officially deny it. In light of these circumstances, Iran is exercising its inherent and legitimate right to self-defense by striking US military bases and facilities located on the territory of these states; questions about the ‘motives of Iran’ are nothing more than an attempt to distort the logic and mislead," Baghaei said.
He emphasized that, under UN General Assembly Resolution No. 3314, these countries’ provision of their territories as a springboard to facilitate American attacks makes them accomplices and also constitutes a gross violation of the principle of good-neighborliness and Article 2 of the UN Charter.
It should be noted that the Gulf Cooperation Council includes six countries: Saudi Arabia, the United Arab Emirates (UAE), Qatar, Kuwait, Bahrain, and Oman.