ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշը միջազգային հանրությանը կոչ է արել աջակցել Սիրիայի ժողովրդին և քննադատել է Իսրայելի գործողությունները երկրի հարավում՝ սկսելով իր առաջին այցն արաբական երկիր որպես ՄԱԿ ղեկավար՝ Սիրիայի նախկին առաջնորդ Բաշար Ասադի հեռանալուց գրեթե երկու տարի անց։ Այս մասին հաղորդել է The Associated Press-ը։
Գուտերիշի այցը նաև ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի առաջին այցն է Դամասկոս 2009 թվականից ի վեր։
Նա հայտնել է, որ ՄԱԿ-ն «անվերապահորեն ճանաչում է, որ Գոլանի բարձունքները պատկանում են Սիրիային»։
Իսրայելը գրավել է Գոլանի բարձունքները 1967 թվականի Մերձավոր Արևելքի պատերազմի ժամանակ, ապա 1981 թվականին անեքսիայի է ենթարկել դրանք։ 2019 թվականին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է հրամանագիր, որը ճանաչում է Իսրայելի ինքնիշխանությունն այդ տարածաշրջանի նկատմամբ։

Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш призвал международное сообщество поддержать народ Сирии и раскритиковал действия Израиля на юге страны, начав свой первый визит в арабскую страну в качестве главы ООН почти через два года после ухода прежнего сирийского лидера Башара Асада. Об этом сообщает The Associated Press.
Визит Гутерриша также стал первым визитом генерального секретаря ООН в Дамаск с 2009 года.
Он заявил, что ООН «безоговорочно признает, что Голанские высоты принадлежат Сирии».
Израиль захватил Голанские высоты во время ближневосточной войны 1967 года, а затем аннексировал их в 1981 году. В 2019 году президент США Дональд Трамп подписал указ, признающий суверенитет Израиля над регионом.